job job job  job        jobjob job  job

رقابت ژوله و حیایی و جریان اخلاقی انتخاباتی

این روزها برنامه خندوانه در حال ایجاد یک جریان اجتماعی مثبت در کشور است در عین حال معایب اخلاقی ما ایرانی ها هم در حال بیرون ریختن است که امید است در طی همین جریان اجتماعی خوب، رشد و تعالی فرهنگی به جامعه تزریق شود. یکی از این معایب فحاشی ناسزا توهین در فضای مجازی است و غالب این بی اخلاقی ها و توهین مربوط به نسل آخر ایران نسل جوان 15 تا 25 ساله می باشد.

این نشان می دهد از نظر فرهنگی نسل جدید ایران دچار ضعف هست. مسابقات خنداننده برتر این برنامه نشان داد ایرانی ها در رقابت های انتخابی اخلاق شایسته را نشناخته اند. وقتی کسی انتخابی متفاوت از ما دارد ناراحت می شویم نوهین می کنیم. از انتخاب دیگران خوشحال نمی شویم. مشابه این نمونه بداخلاقی که در مقیاس کوچک در مسابقه تلویزونی رخ می دهد در سال 88 در انتخابات ریاست جمهوری بروز کرد. 

عده ای به کسی رای می دهند اما انتظار و توهمی دارند که بقیه هم مثل او رای داده اند اما اینکه ناگهان می بیند عده وسیعی از مردم سلیقه متفاوت و متضاد او دارند روی به رفتارهای ناشایست می آورند و تحمل نمی کنند و به انتخاب دیگران لبخند نمی زنند.

نکته دیگر اینکه کمدین ها هر چیزی اجرا می کنند به عده ای در کشور بر می خورد!! مثلا وقتی ژوله واژه ژوژوله را بکار برد هزاران نفر دوستداران امیر تتلو به او فحاشی کردند متاسفانه خود امیر تتلو هم واکنش تند و نامناسبی در پست مربوط به “ترانه گرگ” از خود نشان داد که البته زود اصلاح کرد. اما خود این هنرمند نماینده همین نسل جوان و ناپخته و کم صبر هست. یا مثلا سجاد افشاریان درباره شیرازی ها می گوید مسئولان شیرازی آن را توهین تلقی می کنند. یا سریال بسیار زیبای سرزمین کهن که به بهانه واهی و ناموجه توهین به بختیاری ها از ادامه پخش ممانعت شد.

عده ای در کشور همیشه دنبال بهانه ای برای خروس جنگی بودن و آماده برای جبهه گیری هستند. علت مهم این قضیه دوست نداشتن مردم و دیگران هست و نا آشنا بودن با مفهوم ” حرمت انسانی” هست.

امیدواریم تیم خندوانه ایی ها بتوانند یک جریان اخلاقی مثبت در کشور ایجاد کنند و به مردم مخصوصا موج نسل جدید و نوجوان کشور آموزش داده شود که همه با هم با محبت و عشق رفتار کنند به انتخاب هم احترام بگذارند حتی از انتخاب دیگران خوشحال هم شوند هر چند متفاوت با انتخاب ما. ریشه این فحاشی های آزار دهنده در فضای مجازی خشکانده شود. متاسفانه این جمعیت آموزش ندیده از نظر فرهنگی گاهی به صفحات اشخاص معروف جهانی حمله می برند و فحاشی  و توهین می کنند که با آبروی یک ملت بازی می شود.

مانند آنچه درقضیه لیونل مسی دیده بودیم طوری که مجبور شدیم استاد مشایخی را به عنوان سفیر فرهنگی برای دلجویی و عذرخواهی به اسپانیا بفرستیم.

همین هنرمندان و ستاره ها که میلیونها فن پیچ دارند می توانند الگوهای صحیح رفتاری را به جامعه تزریق کنند و باید به تعالی اخلاق و فرهنگ در جامعه کمک کنند چون سازمان های دولتی (صدا و سیما، آموزش پرورش و سایرنهادی های فرهنگی) نشان دادند واقعا در جریان سازی اخلاقی در جامعه ناتوان و ناکارآمد هستند و این وظیفه مهم بر عهده همین افراد مشهور هست. مجید اخشابی در برنامه خندوانه به این موضوع مهم اخلاق در فضای مجازی اشاره کرد.

ایرانبیلد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job