Monday, 14. September 2015  ir    ir ir
توقف چاپ اسکناس 10 هزار تومانی توقف چاپ اسکناس 10 هزار تومانی
مسعود آذرمهر در مراسم بازدید خبرنگاران از مراحل چاپ اسکناس و ضرب سکه در بانک مرکزی گفت: در حال حاضر سکه های ۲.۵، ۵... توقف چاپ اسکناس 10 هزار تومانی

توقف چاپ اسکناس 10 هزار تومانی

مسعود آذرمهر در مراسم بازدید خبرنگاران از مراحل چاپ اسکناس و ضرب سکه در بانک مرکزی گفت: در حال حاضر سکه های ۲.۵، ۵ و ۱۰ بهار آزادی به صورت سفارشی ضرب و تولید و به عنوان مدال شناخته می شوند. قیمت آن هم بر اساس قیمت روز سکه و طلا محاسبه می شود و بازار آن را تعیین می کند.

معاون تولید سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با بیان اینکه برخی از دستگاه های چاپ اسکناس از سال ۶۲ فعالیت می کنند و در حال حاضر اسکناس های ۲۰ تومانی و ۵۰ تومانی توسط این دستگاه ها چاپ می شود، افزود: این دستگاه ها متعلق به ۳۲ سال پیش است.

وی با اشاره به اینکه تمام مراحل چاپ و تولید اسکناس به جز مرکب در داخل کشور انجام می شود، تصریح کرد: روزانه ۵۰ هزار ورق کاغذ وارد مراحل چاپ می شود که از هر یک از آنها ۲۴ قطعه اسکناس تولید می شود. ظرفیت تولید کاغذ اسکناس سالیانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن است.

به گفته آذر مهر، امسال تولید اسکناس ۱۰ هزار تومانی در برنامه بانک مرکزی نبوده و این در حالی است که نیاز تولید و انتشار را سالیانه شورای پول و اعتبار تعیین و مصوب می کند. هر قطعه اسکناس نیز از زمانی که تولید می شود تا زمانی که از سازمان تولید اسکناس خارج شود، یک ماه به طول می انجامد.

معاون تولید سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی همچنین در بازدید از مراحل تولید شمش طلا گفت: از هر یک قطعه شمش طلای ۸ کیلویی، هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی تولید می شود.

آذرمهر، فعالیت کاری چاپخانه در طول سال را ۲۷۰ روز اعلام کرد و گفت: این مجموعه تولید هرگونه گذرنامه، شناسنامه و اوراق بهادار را نیز برعهده دارد، همچنین بانکها سفارش دهنده چک‌ها هستند و بانک مرکزی تولید آنها را بر عهده دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی ساعت شیفت کارکنان این سازمان در حوزه چاپخانه را از ۷ تا ۱۷ اعلام کرد و با بیان اینکه کارکنان این سازمان در محلی با رطوبت ۵۵ درجه، دمای ۲۰ درجه و محیطی پر از سر و صدا به فعالیت مشغول هستند، گفت: تولید اسکناس براساس نیاز و اعلام کمیته پولی و بانکی انجام می‌شود.

معاون تولید سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی به برنامه آینده بانک مرکزی برای پروسه چاپ چک اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی در نظر دارد تا پروسه از ابتدا تا انتهای چاپ چک را در محل چاپخانه انجام دهد.

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.