job job job  job        jobjob job  job

مارادونا: با اختلاف سه گل می بریم

مارادونا

در مصاحبه با روزنامه ایرانی؛

مارادونا: با اختلاف سه گل می بریم

دیه گو آرماندو مارادونا ستاره سابق فوتبال آرژانتین و جهان در گفت و گویی با روزنامه فرهیختگان نظرات خود را درباره بازی امروز ایران و آرژانتین بیان کرده است.

این گفتگو گرچه در سال 1390 انجام شده، اما با این فرض صورت گرفته که تیم های ایران و آرژانتین در جام جهانی 2014 هم گروه شده و با هم بازی کنند. مارادونا در این گفت و گو پیش بینی کرده که در صورت رویارویی دو تیم، ْآرژانتین با اختلاف سه گل ایران را می برد. با آرزوی عدم تحقق این پیش بینی مارادونا، متن کامل این گفتگو از روزنامه فرهیختگان در پی می آید:

360973_171

بهمن 90 در سفری که به همراه تیم ملی نوجوانان به امارات داشتم فرصتی دست داد تا با سرمربی وقت باشگاه الوصل امارات در دوبی گفت و گویی داشته باشم. آن زمان قرار بود مارادونا دیداری با کاروان تیم ملی ایران داشته باشد اما در نهایت دیدار بازیکنان با وی میسر نشد و وی فقط با علی دوستی مهر سرمربی آن زمان تیم ملی نوجوانان(که در حال حاضر سرمربی تیم ملی جوانان است) و من که مدیر رسانه ای تیم ملی بودم دیدار کرد. او که به سختی راضی به مصاحبه می شد، در نهایت راضی شد به دلیل اینکه محمدرضا خلعتبری، بازیکن آن زمان الوصل امارات ایرانی بود و اتفاقا خیلی دوستش داشت با من گفت و گویی نه چندان بلند انجام دهد.زمانی که گفت و گو به پایان رسید، حسی به من می گفت این گفت و گو را منتشر نکنم. با توجه به اینکه سوالات کلی بودند و بر اساس اخبار روز نبود، این مصاحبه حتی اگر امروز هم منتشر نمی شد، همچنان قابلیت انتشار در آینده را داشت.

در هر حال برخی از همکاران رسانه ای می گفتند این گفت و گو در یک زمان خاص منتشر شود. مثلا زمانی که مارادونا از دنیا رفت و یا زمانی که مثلا سرمربی یک باشگاه ایرانی یا یک تیم ملی ایرانی شد و یا مناسبتهایی از این دست. اما حسی می گفت که باید آن را نگاه دارم و حالا احساس می کنم زمان انتشارش همین امروز صبح است. صبح روزی که تیم های ملی ایران و آرژانتین به مصاف هم می روند و به قول کارلوس کی روش، روزی که قرار است مهمترین بازی تاریخ ایران قرار است انجام شود. مارادونا در طول گفت و گویی که 20 دقیقه بیشتر طول نکشید هم از مواضعش عقب ننشست و همچنان خودش را یک شخصیت ضد سرمایه داری نشان داد.

البته مارادونا بر اساس شرایط سیاس وقت صحبتهایی را انجام داد. در هر حال او اصلا شبیه به آنچه که در مستطیل سبز دیده بودیم نبود. دهانش را بازمی کرد و به زمین و زمان بد و بیراه می گفت. از پله گرفته تا سپ بلاتر و فیفا. آدم حس می کرد که توهم توطئه دارد اما کدهایی می داد که همه را به شک می انداخت. کاری که همین الان هم انجام می دهد. ای کاش می شد بیشتر با او گفت وگو کرد اما مارادونا همین 15-20 دقیقه هم به زور روی صندلی اش بند شد. انگارکه بیش فعالی داشته باشد. در هر حال او یک بار با آرژانتین قهرمان جهان شده است وماجراهایش بارها و بارها فیلم سینمایی و کتاب شده و پرونده های مختلفی برای او در روزنامه های مختلف جهان منتشرشده است و همه کمابیش می دانند مارادونا که بوده و چه بوده و چه کرده است. گفت و گو با نماد فوتبال آرژانتین را بخوانید و خدا را شکر کنید که او امشب در ترکیب تیم ملی فوتبال آرژانتین نیست و سالها پیش از فوتبال بازنشسته شده است.این گفت و گو امروز در روزنامه فرهیختگان به چاپ رسیده است.

دست خدا مال شماست؟

(می خندد) چه سوالی، اولین سوال رفتی سراغ سوژه مورد نظرت. من فکر کردم در مورد اینکه چرا من اینجا هستم یا اوضاع خلعتبری چطور است می پرسی…

چرا به آن گلی که در جام جهانی 1986 مکزیک به انگلستان آن هم با خطای هند زدید، گفتند دست خدا؟ خود شما که نگفتید…

فکر کنم این زاییده ذهن روزنامه نگاران آرژانتینی و در کل آمریکای لاتینی بود.

چون آن گل به انگلستان زده شد؟

خب حتما می دانید که آن زمان جنگی بین آرژانتین و انگلستان بر سر جزایر فالکند بود.من هم دو گل زدم. می خواستم دو گل بزنم که زدم. گلم خطا بود اما این تنها خطایی است که به خاطرش از هیچ کس حتی از خدا هم عذرخواهی نمی کنم. بازی را هم آرژانتین برد و ما قهرمان شدیم.
در آن بازی هفت بازیکن تیم ملی انگلستان را دریبل زدید و پیتر شیلتون افسانه ای را مغلوب کردید.فکر می کنم در آن شرایط نامتعادل هم که توپ را زدید، پای خدا هم به شما کمک کرد…
(می خندد) پای خدا. چه جالب. کسی تا به حال این را به من نگفته بود.

فکر می کنید با این کار انتقام جنگ را گرفتید؟

بردن انگلستان آن موقع در هر صورت انتقام جنگ را می گرفت.

در فیلم مستند امیرکاستاریکا دیدم که صحنه های گل شما را با صحنه هایی تلفیق کرده بودند و کسی که روی فیلم نریشن می خواند می گفت کسی که گل را زد، در کودکی در کوچه های فیوریتو لانوس بوینوس آیرس برای امرار معاش روپایی می زد تا خرج خانواده اش را بدهد. بعد هم فلاش فورواردی به بازی انگلستان و آرژانتین در جام جهانی 1986 مکزیک زد و گفت: مارادونا در آن بازی مارگارت تاچر، رونالد ریگان، ملکه مادر، پرنس چارلز، پاپ ژان پال دوم، بوش پدر و پسر را دریبل کرد و گل زد.» آیا واقعا اینطور بود؟

آرژانتین کشور فقیری است. من هم به کاری که می کردم افتخار می کنم. الان هم افتخار می کنم. خانواده من به سختی هزینه زندگی اش را تامین می کرد. من هم فقیر بودم. نه تنها من خیلی از بازیکنان تاپ فوتبال آرژانتین در کودکی چنین کارهایی می کردند.

اما فوتبال شما را از فقر نجات داد…

بله، نجات داد. همه بازیکنان آرژانتینی، برزیلی، شیلیایی، اروگوئه ای و خیلی از کشورهای آمریکای جنوبی را نجات داده است. من هم یکی از آنها هستم. اما من مردمان فقیر کشورم را فراموش نکرده ام. همه می دانند فراموش نکرده ام.

اما شما فرق دارید. قبول کنید که فرق دارید. شما به تنهایی یک ژانر در فوتبال جهان هستید. شاید بشود گفت یک فیلم سینمایی متحرک و زنده. همین الان در امارات تمرین الوصل امارات مملو از جمعیت است. روزهای بازی همینطور.الان حس خوبی دارید که در امارات هستید؟

بله، حس خوبی دارم. امارات کشور دوم من است.

چون پول خوبی به شما می دهند این را می گویید یا اینکه واقعا اینجا را دوست دارید؟

من در هیچ کجای جهان به اندازه امارات راحت نبوده ام. اینجا حاشیه برایم پیش نمی آید. خبرنگاران مرتب دنبال من نیستند که از من عکس بگیرند و پاپاراتزی به آن صورت وجود ندارد و زندگی آرامی دارم. اگر بگویم طرفدار تیم ملی امارات هم هستم نباید تعجب کنید

چرا به آرژانتین برنمی گردید؟

در آرژانتین، افراد معروف شرایطی پیدا می کنند که پولدار شوند. اما من نمی خواهم تا زمانی که مردم کشورم گرسنه و فقیر هستند آنجا برگردم.

 اینکه می گویم شما ژانر هستید به خاطر ویژگی هایی است که دارید. تمایلات چپ گرایانه، درگیری با مافیای ایتالیا در دورانی که در ناپل بودید و درگیری با فیفا و درنهایت درگیری با پله که الان هم به پایان نرسیده است.

دیگر چه؟ اینها که جرم نیست.

مثلا اینکه ماجراهای مربوط به حمل ونقل کوکائین ویا اتهام مصرف کوکائین در ایتالیا و یا حتی ماجراهای دوپینگ که در جام جهانی 94 آمریکا باعث محرومیت شما شد، همه و همه باعث شده شما خاص تر بشوید…

برای من پاپوش های زیادی درست کرده اند چون با قدرت درافتادم. با مافیای ایتالیا در بیفتی همین است. انتظار داشتم که با من اینطور برخورد کنند. آنها نتوانستند جام 1986 را از ما بگیرند. وقتی جام را در فینال بالا بردم، مقامات فیفا داشتند از ناراحتی می مردند. جام جهانی 90 را از آرژانتین گرفتند. در جام 94 آن کارها را کردند تا آرژانتین را زمین بزنند. آزمایش هایی که مثبت اعلام شد را آزمایشگاه فیفا تایید می کرد چون سناریو را نوشته بودند. فکر کرده اید چرا من سالهاست با فیفا درگیرم؟ فیفا نام من را به زور در سایتش اعلام می کند و یا یادی می کند از من. اما هر جای فیفا را که نگاه می کنی تصویری از پله هست. فیلم های بازی من بیشتر است یا پله؟ من با قدرت کنار نیامدم. چرا بعد از آن همه ماجرا، صحیح و سالم رفتم و برای سویای اسپانیا بازی کردم؟
خیلی هم چاق شده بودید…البته قبل از ماجرای جام جهانی 94 بود فکر کنم…
من همیشه چاق و توپر بودم. بعد هم رفتم و درباشگاههای آرژانتین بازی کردم.

دوست داشتید دوباره برای بوکاجونیورز بازی کنید؟

دوست داشتم اما دو سال محرومم کردند.

شما هم روسای باشگاه ناپل ایتالیا درگیر شدید، هم با مافیای ایتالیا، هم با فیفا، هم با پلیس ایتالیا و آرژانتین…اما هیچ وقت از محبوبیت شما کم نشد. چرا؟

برای اینکه مردم می دانستند من چطور به نمایندگی ازآنها با کسانی که زور می گفتند درگیر شدم. در جام جهانی 94 هاوه لانژ برزیلی خیلی کثیف کمک کرد تا برزیل قهرمان شود. شما که باید بهتر بدانید که چطور همه چیز را مهیا کرد تا تیم کشورش قهرمان شود. اگر آرژانتین در جام می ماند، آن وقت کار برزیل سخت می شد.

فکر کنم آخرین جامی بود که وی رئیس فیفا بود و بعد دبیرکلش یعنی سپ بلاتر رئیس فیفا شد.درست است؟

بله، اما این یکی که آمده از هاوه لانژ بدتر و فاسدتر است. حالا ببینید که کی فسادهای بلاتر هم رو شود.

اما فیفا معمولا نمونه های کنترل دوپینگ را به صورت سربسته و ناشناس تست می کند…

شما خیلی ساده هستید. فیفا درظاهر می گوید که کارهایش روی حساب و کتاب است.

شما همان زمان مصاحبه کردید و گفتید که قرصی خورده اید که وزن کم کنید و همه چیز با هماهنگی کمیته پزشکی فیفا بوده است. درست است؟

من همه چیز را هماهنگ کرده بودم.فدراسیون وقت آرژانتین هم رسما اعتراض کرد اما جوابی نیامد.

یعنی هاوه لانژ این کار را کرد؟

من با فوتبال علیه سرمایه داری امپریالیستی جنگیده ام و مشخص بود که می خواستند من را بزنند و زدند.

پس معتقدید سیاستمداران هم در این ماجرا نقش داشته اند؟

بله، نقش داشته اند و همه دنیا می داند.

برای بار دوم می گویم که شما دارید در دوبی و در قلب سرمایه داری زندگی می کنید. این با آرمانهای شما در تضاد نیست؟

نه، نیست اگر بود، مردم کشورم به من می گفتند. من همچنان محبوب هستم.

حتی با اینکه آرژانتین در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی و با آن همه ستاره حذف شود؟

بازهم این را از مردم کشورم بپرسید. نظرسنجی های زیادی در جهان انجام می شود که من در همه آنها بالاتر از پله می ایستم اما همچنان فیفای فاسد، پله را به عنوان بازیکن قرن و بهترین بازیکن می داند. پله یادش رفته از کجا آمده و مردم کشورش در چه فقر و فلاکتی دست و پا می زنند. او هم بافیفاست و مجیز آنها را می گوید چون پول زیادی گیرش می آید. مشخص است که باید فیفا در هر مراسمی دعوتش کند.

اما پله سه جام جهانی را بالای سر برده و نزدیک به 1300 گل زده است…

پس نظر مردم چه؟ فیفا مگر مجمع منتخبان فوتبال جهان نیست؟ آنها مگر از جنس مردم کره زمین نیستند؟این سوال آخر شما بود؟

نه، یکی دو سوال دیگر هم دارم که البته سیاسی- فوتبالی هستند.شما با فیدل کاسترو دوست هستید. روی بازوی راستتان چه گوارا را خالکوبی کرده اید و کاسترو را روی بازوی چپ گذاشته اید. یا دوستدار هوگوچاوز هستید(آن زمان هنوز زنده بود)، یک بار جایی گفته بودید که هر چه که فیدل کاسترو و چاوز می کنند، درست است. بارها و بارها علیه جورج بوش پدر و جورج بوش پسر مواضع سفت و سختی گرفته اید.فکر کنم یک بار که بوش به آرژانتین رفته بود، تی شرت پوشیده بودید که رویش نوشته شده بود:«بوش آشغال را متوقف کنید» یا یکبار گفته بودید که از آمریکا تنفر شدیدی دارید و هر چه از آمریکا بیاید، را نمی خرید و از آنها متنفرید. آن روزها خبر آمد در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی روی دیوار اتاقتان پوسترهای کسانی که گفته بودم را چسبانیده بود، فکر کنم مورالس و ویکتور خارا هم در لیست بودند. محمود احمدی نژاد هم بوده، درست است؟

خبرهایی در همان روزها منتشر شد اما هیچ خبرنگاری در روزهای جام جهانی داخل اتاق من در هتلی که بودم نیامد تا عکسی بگیرد و بخواهد عکسی منتشر کند.عکسی منتشرشده؟ عکسی منتشر نشد اما من به هر سیاستمداری که ضد آمریکا باشد علاقه دارم. رئیس جمهور شما هم مواضع ضد آمریکایی داشت و من هم از کسی که ضد آمریکا باشد خوشم می آید.

فکر کنم یک پیراهن هم برایش فرستادید…

بله از طریق سفارت ایران برایش پیراهن فرستادم.من احمدی نژاد را دوست دارم چون در صف اول سیاستمداران مبارز با آمریکاست و هیچ وقت کم نمی آورد. احمدی نژاد جزو سیاستمداران محبوب من است. بازهم می گویم هر کس با آمریکا مبارزه کند را دوست دارم و برایش آرزو می کنم که در مبارزه با آمریکا موفق باشد.

یک بار گفته بودید که مردم ایران در صف اول مبارزه با آمریکا هستند. درست است؟

الان هم می گویم که در صف اول هستند و به همین دلیل خیلی دوست دارم به ایران بیایم.

به عنوان مربی یا توریست؟

به هر صورتی دوست دارم ایران را ببینم.همیشه هم به خلعتبری می گویم چرا یک بار من را با خودت به تهران نمی بری؟

با شما برای سرمربیگری تیم ملی ایران صحبتی شده بود؟ چون در رسانه های ایران صحبت از حضور شما شده بود…

برای همه مربیان جهان گمانه زنی می شود که به چه تیم هایی می رود. برای من هم گمانه زنی هایی انجام شده بود اما به صورت مستقیم کسی با من حرف نزد.

از خلعتبری راضی هستید؟(آن زمان بازیکن تیم الوصل امارات بود)

بازیکن فرز و تند و تیزی است. اگر 10 تای دیگر مثل او داشته باشید تیمتان به جام جهانی صعود می کند و می تواند تا مرحله یک چهارم نهایی برود. من خلعتبری را دوست دارم و همیشه بغلش می کنم.

فکر می کنید اگر الان تیم آرژانتین مقابل تیم ایران قرار بگیرد بازی چند- چند شود؟

من بازی تیم ایران را زیاد ندیده ام اما اختلاف حداقل سه گل است.سه گل گفتم که شما ناراحت نشوید.

سوال آخر اینکه شما از اینکه با مسی مقایسه می شوید چه احساسی دارید؟ چه نظری دارید؟

مقایسه من و مسی درست نیست. ما در دو دوره متفاوت فوتبال بازی کرده ایم. می توانید من را مثلا با کانی گیا مقایسه کنید. ما هم دوره بودیم. اما در کل مسی خوب است. خیلی خوب. خوب تر هم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job