job job job  job        jobjob job  job

فرهنگ رانندگی، بی سر و صدا

driving guide germany

خیلی از ایرانی ها آرزوی زندگی در اروپا دارند اما علت این آرزو چیزی جز تفاوت فرهنگ نیست. یعنی اگر ما معایب و ضعف های فرهنگی خود را برطرف کنیم ایران هم برای زندگی و ماندن جذاب خواهد شد و مهمترین این تفاوت ها احترام به قانون و رعایت حرمت انسانی است. یکی از مواردی که موجب حاکمیت آرامش در شهرهای آلمان و اروپا هست همین فرهنگ رانندگی است. بسیاری از سوالات رانندگی و آیین نامه در آلمان مربوط به اخلاقیات است. به مردم آموزش داده می شود شلوغ و پر سر و صدا نباشند.
در آلمان حتی قانونی است که از ساعت ده شب خالی کردن آشغال با ظروف شیشه ای ممنوع است چون سر و صدا ایجاد می کند. در رانندگی نباید حتی در ماشین را محکم کوبید و بوق تقریبا بکار برده نمی شود و استفاده از بوق به نوعی نشانی از بی فرهنگی تلقی می شود. گاز دادن پر سر و صدا که در ایران خیلی زیاد رایج است کم هست. موتورسواری در خیابان دیده نمی شود.

نکته جالب تر هنگام تغییر دنده در ایران گفته می شود تا سقف گاز هر دنده پر نشد دنده را تعویض نکنید  اما در آلمان (بدلایل محیط زیستی) باید در سریع ترین وقت ممکن بدون پر گردن گاز، دنده ها به سطح بالاتر عوض شود. دور موتور نباید موچب سر و صدا شود. همه گونه تلاش برای کاهش سر و صدا در رانندگی توصیه شده است.
اما در ایران متاسفانه مردم هیچ توجهی به این امر مهم یعنی رانندگی کم سر و صدا ندارند.

driving guide germany2

مهمترین اصل فراموش شده در ایران در بسیاری از امور اجتماعی احترام به حقوق دیگران، تکریم و حرمت انسانی  است. میزان خودخواهی ما مردم ایران هنوز در سطح آزار دهنده است. کمتر به حقوق جمعی و شهروندی دیگران توجه می کنیم.
مواردی که بسیار ساده است اما بسیار در پیشرفته شدن یک ملت اهمیت دارد. البته آمورش و پرورش و صدا و سیما در ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و شهری خیلی ضعیف عمل کرده اند.
بخش اعظم سر و صدای ترافیک ما مربوط به موتورسواران هستند که خیلی بد رانندگی می کنند و بسیار کم قوانین و فرهنگ رانندگی را رعایت می کنند. این بعلت عدم سخت گیری در دادن گواهینامه رانندگی بویژه به موتورسواران است.

driving guide germany3

کتابچه های آیین نامه رانندگی در ایران یک ضعف بزرگ دارد و آن اینکه اصلا به موضوعات اخلاقی و موضوعات کاهش سر وصدا و فرهنگ رانندگی نمی پردازد.
بسیاری از سوالات مهم و پر امتیاز در کتابچه های رانندگی در آلمان مربوط به اخلاق و رعایت حقوق دیگران است.
چه حقوق مردمی که در آپارتمان های کنار خیابان زندگی می کنند چه حقوق بچه ها کودکان دانش آموزان سالمندان و عابرین پیاده
باید به طور جدی در جهت ارتقاء فرهنگ عمومی کشور گام بر داریم و این بزرگترین ضعف کشور ماست که البته اگر برطرف شود ما کشوری در حد و اندازه اروپایی ها خواهیم بود. چون مهمترین تفاوت ما با اروپا در همین تفاوت فرهنگ اجتماعی و نوع نگاه به حرمت و تکریم انسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.









بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job