Tuesday, 8. September 2015  ir    ir ir
ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه
پیشگفتار>ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه است اما متاسفانه صنعت خودروی ایران پیش از آنکه مشکل مدیریتی داشته باشد مشکل اخلاقی دارد. مدیران این صنعت نمی... ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه

mercedes benz

پیشگفتار>ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه است اما متاسفانه صنعت خودروی ایران پیش از آنکه مشکل مدیریتی داشته باشد مشکل اخلاقی دارد. مدیران این صنعت نمی دانند که رمز موفقیت این صنعت در درجه اول رضایت مشتری داخلی است. آنها همچنین حفط حرمت خریداران و ضوابط مشتری مداری و احترام به سلیقه مردم را در داخل رعایت نمی کنند.
در ننیجه تا زمانی که احترام به سلیقه و حرمت مشتری داخلی برای مدیران این صنعت تفهیم نشود نمی توانند در عرصه خارجی هم موفق باشند. بوضوح مردم به خرید خودروی ایرانی علاقمند نیستند و آخرین نشر سنجی ها نشان داد حدود هفتاد درصد مردم ایران به خودروی آلمانی علاقمند هستند اما مدیران این صنعت نتواستند با خودروسازان برتر جهان که در المان یا ژاپن هستند برای راه اندازی خط تولید در ایران ارتباطی  برقرار کنند. انحصار طلبی در صنعت خودرو موجب شده این مدیران نگاه متکبرانه و دید از بالا بر مشتری ایرانی داشته باشند.

خبر>
پس از اعلام توافق وین، هیاتهای بزرگ سیاسی و اقتصادی اروپایی برای مذاکرات وارد ایران شدند. در این بین شرکتهای فرانسوی از جمله پژو و رنو که سابقه همکاری با ایران را دارند تلاش زیادی می کنند تا موقعیت خود را در این بازار تثبیت کنند.

پس از صنعت نفت، خودروسازی بزرگترین صنعت ایران محسوب می شود. صنعت بزرگی که نیروی کار آن به رقم یک میلیون نفر می رسد. ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه، پس از اعمال تحریمهای اقتصادی رشد صنعت اتومبیل سازی خود را دچار افت شدید دید. کیفیت پایین خودروهای ایرانی از دیگر عوامل مهم افت این بازار است.

با این وجود میزان تولید خودرو در سال ۱۳۹۳، به رقم یک میلیون ۱۰۰ هزار دستگاه رسیده است. پیش بینی می شود تا ۸ سال آینده میزان تولید خودرو در ایران روندی صعودی داشته باشد و به رقم بیش از ۲ میلیون دستگاه برسد.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو می گوید: «همانطور که می دانید ما با شرکت های رنو، پژو و سوزوکی همکاری می کنیم، اما قبلا هم اعلام کردم که در کنار اینها دنبال یک شریک قدر اروپایی جدا از کشور فرانسه را حتما به عنوان شریک چهارم انتخاب خواهیم کرد، اما همانطور که قبلا هم گفته ام فرش قرمز برای هیچ شرکتی پهن نخواهیم کرد.»

معلوم نیست چرا مدیران در عین علاقمندی به ارتباط با شرکت های برتر از این واژگان نه چندان مناسب و نامحترمانه استفاده می کنند. یکی از مشکلات جدی صنایع ایران طرز تفکر و نوع کلام این مدیران است.

khodroye irani

علیرغم تمایل شدید ایرانی ها برای خرید خودرو بویژه اتومبیلهای خارجی با قیمت بسیار بالا، بعد از توافق وین کاهش میزان تقاضا بر بازار سایه افکنده است. مردم در انتظار نتایج مثبت توافق هسته ای هستند و امیدوارند قیمت خودرو کاهش یابد. از همین روی، کمپین نخریدن خودروی صفر کیلومتر که به شکل گسترده ای در بین مردم در حال گسترش است ناشی از همین بار روانی است.

آرش راهبر، روزنامه نگار تخصصی خودرو در اینباره گفت: «این کمپین بعد از بروز رکود در بازار خودرو آمد و سوار بر این ماجرا شد نه اینکه کمپین خودش باعث ایجاد رکود شده باشد. در هر صورت چنین طرز تفکری در بین مردم وجود دارد اما فکر می کنم مهمترین نکته ای که در این فضا باید به آن اشاره کرد، اینکه خریداران عمده خودرو در ایران تمایلی به خرید ندارند.»

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.