fblike job contact English English English 

واسکولیت بیماری بیت الله عباسپور

آرنولد

قهرمان پرورش اندام کشور بیت الله عباسپور به دلیل بیماری التهاب رگها در گذشته است. علت مرگ او قطعا به دوران ورزشی او بر میگردد. برخی دلایل مرگ به سبک زندگی گذشته ارتباط دارد. برای مثال دلیل مرگ بروس لی هم به خاطر تمرینات سنگین او بوده است. دلیل مرگ این قهرمان هم به احتمال زیاد به سبک تمرینات او بر می گردد که به بیماری التهاب رگ دچار شده است. در ادامه توضیحاتی درباره این بیماری ارائه می شود.

التهاب رگ یا واسکولیت (به انگلیسی: Vasculitis) به گروه وسیعی از بیماریهای التهابی رگهای خونی (سرخ‌رگ‌ها، سیاه‌رگ‌ها و مویرگ‌ها) اطلاق می‌شود. گاه واسکولیت اولیه است که بیماری بر اساس درگیری رگهای خونی به وجود می‌آید و گاه التهاب رگ به عنوان یکی از تظاهرات بیماری دیگری است مثلاً در لوپوس ما ممکن است واسکولیت داشته باشیم که واسکولیت ثانویه‌است.

نامگذاری و طبقه بندی واسکولیت‌ها بیشتر برحسب نوع و محل رگ درگیر انجام می‌شود. این بیماریها نه واگیردار هستند و نه می‌توان مانع از ایجاد آنها شد.


بیماری‌زایی (پاتوژنز):

کمپلکس‌های ایمنی
پادتن‌های ضد سیتوپلاسم نوتروفیلها (ANCA)
تغییرات قابل مشاهده در نمونه‌های بیوبسی بافت نشانگر وجود التهاب در دیواره رگ و درجات متفاوتی از تخریب آن هستند. التهاب دیواره عروق ممکن است موجب تشکیل لخته‌های خونی در دیواره رگ که باعث باریک شدن یا انسداد آن می‌گردد، افزایش نفوذپذیری رگها که موجب افزایش آب میان بافتی و تورم عضو مجاور رگ می‌شود، و با شیوع کمتری پارگی عروق و خونریزی می‌تواند باعث تخریب نسج گردد.

طبقه‌بندی
۱. درگیری در رگ‌های بزرگ: آرتریت تمپورال (Giant cell arteritis)، آرتریت تاکایاسو

۲. درگیری در رگ‌های متوسط: پلی آرتریت ندوزا (PAN)، نشانگان کاوازاکی، پلی آنژئیت میکروسکوپی، گرانولوماتوز وگنر

۳. درگیری در رگ‌های کوچک و کاپیلار: پورپورای هنوخ شوئن لاین، سندرم چرگ اشتراوس (Churg–Strauss syndrome)، بیماری بورگر.

تظاهرات بالینی
علایم بالینی متنوع بوده به نوع و محل رگهای درگیر بستگی دارد. تظاهرات سیستمیک اغلب مانند تب، کاهش وزن و خستگی می‌باشد. تغییرات آزمونهای آزمایشگاهی (ESR;CRP) نشان دهنده التهاب می‌باشند. علائم موضعی مثلاً در پلی آرتریت ندوزا زخمهای پوستی و نفریت، در گرانولوماتوز وگنر سینوزیت و در آرتریت تمپورال سردرد داریم.

درمان
درمان واسکولیتها طولانی و پیچیده‌است. درمان بستگی به نوع التهاب رگ دارد ولی اصولاً بر کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون و داروهای سرکوبگر ایمنی مانند سیکلوفسفاماید استوار است.

واسکولیت آلرژیک واکنش شدید به دارو، عفونت، یا مواد خارجی است. به التهاب و آسیب به عروق خونی پوست منجر می شود.واسکولیت آلرژیک اغلب در افراد بیش از 15 سال تاثیر می گذارد.
اکثر مواقع علت دقیق بوجود آمدن آن ناشناخته می باشد.
واسکولیت از نسلی به نسل دیگر منتقل نمیشود، اما عوامل ژنتیکی در پیدایش این بیماری موثر می باشد.
با وجود سابقه این بیماری در یک خانواده احتمال ابتلا به این بیماری و پیشرفت آن بیشتر وجود دارد و یک عامل کوچک مثل عفونت و مصرف یک دارو می تواند باعث ابتلا فرد به این بیماری شود
علت بعضی از انواع واسکولیت عفونت ها می باشد، مخصوصا هپاتیت.
در بعضی موارد، داروهای خاصی نیز باعث بوجود آمدن این بیماری می شوند، برای مثال آلوپورینول که جهت درمان بیماری نقرس استفاده می شود.
این فرضیه وجود دارد که اکثر انواع بیماری واسکولیت گونه ای از بیماری های خودایمنی می باشند. در بیماری های خودایمنی، مکانیسم دفاعی بدن، کار عادی خود را که مقابله با عفونت ها می باشد انجام نمی دهد و به جای آن، به قسمت های سالم بدن حمله کرده و باعث التهاب می گردد.

راه های تشخیص واسکولیت
اگر احساس می کنید دچار علائم واسکولیت شده اید، هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پزشک از شما درباره استفاده از داروها و یا درمان های پزشکی که در چند هفته گذشته داشته اید، سوال خواهد کرد و انجام آزمایش های زیر را برای شما تجویز خواهد کرد.
– آزمایش خون
– عکسبرداری با اشعه X
– سی تی اسکن و MRI
– بیوپسی یا نمونه برداری از بافت بدن
– آزمایش ادرار
– آزمایشات مربوط به عملکرد کبد
– اکوکاردیوگرام و الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) برای بررسی صحت عملکرد قلب
– هنگامی که اندام های داخل شکم مانند کلیه و روده تحت تاثیر این بیماری قرا می گیرند، از فرآیندی به نام آنژیوگرام برای بررسی تاثیر بیماری در این اندام ها استفاده می شود.

درمان واسکولیت
– استفاده از قرص های استروئیدی
– تزریق داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
– تزریق ایمونوگلوبولین برای بیماران مبتلا به نوع کاوازاکی
– معالجات ضد ویروسی برای افراد مبتلا به هپاتیت و واسکولیت
– تعویض پلاسمای خون که به شستشوی خون نیز معروف می باشد.
– دیالیز و تصفیه خون که در مواردی که کلیه ها دچار آسیب جدی شده باشند صورت می گیرد.

1- تمرینات بدنی : واسکولیت باعث خستگی بدن می شود و بسیار مهم است که در صورت نیاز، شما استراحت کافی داشته باشید. اگرچه باید بوسیله تمرینات بدنی منظم، عضلات و مفاصل خود را فعال و سالم نگه دارید. با تمرینات معتدل و آرام شروع نمایید و به طور منظم مقدار و زمان آن را زیاد کنید. با پزشک خود درباره مقدار و نحوه انجام تمرینات بدنی مشورت نمایید.
سیگار باعث باریک تر شدن رگ ها و دیواره داخلی آنها و در نتیجه وخامت مشکل می گردد
2- تغذیه : واسکولیت نیازمند رعایت رژیم غذایی خاصی نیست، مگر آنکه بیماری شما با مصرف برخی غذاها تشدید شود.
داشتن یک رژیم غذایی سالم برای هر فردی مهم می باشد، مخصوصا اگر از قرص های استروئیدی استفاده می نمایید، زیرا استفاده از این قرص ها باعث زیاد شدن اشتها و در نتیجه افزایش وزن می گردد. هنگام استفاده از قرص‌های استروئیدی در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشید که استفاده فراوان از کلسیم در رژیم غذایی از این مشکل جلوگیری خواهد کرد.

3- کشیدن سیگار را ترک کنید. سیگار باعث باریک تر شدن رگ ها و دیواره داخلی آنها و در نتیجه وخامت مشکل می گردد.

4- بدن خود را گرم نگه دارید. اگر انگشتان دست و یا پاهای شما در اثر سرما کبود می شوند، می تواند به علت عارضه رینود باشد. پوشیدن لباس گرم و استفاده از جوراب و دستکش در سرما باعث هرچه بهتر شدن گردش جریان خون در اعضای بدن و گشادی رگ ها می گردد.

ارنولد شوایتزینگر قهرمان افسانه ایی پرورش اندام درگشدت عباسپور را در فیسبوک خود تسلیت گفته بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact