Wednesday, 26. August 2015  ir    ir ir
حسین نوش‌آبادی در خصوص حضور ارکستر آلمانی و رهبر آن که تابعیت اسراییل را دارد، گفت: در راستای تبادل فرهنگی هنری مابین کشورها، قراربود ارکستر...

حسین نوش‌آبادی در خصوص حضور ارکستر آلمانی و رهبر آن که تابعیت اسراییل را دارد، گفت: در راستای تبادل فرهنگی هنری مابین کشورها، قراربود ارکستر آلمانی به تهران سفر کند و اجرایی را در تالار وحدت روی صحنه ببرد. اما وقتی معلوم شد برخی از رهبران و مسئولان این ارکستر هویت اسرائیلی دارند، بلافاصله اجازه کنسرت لغو شد.

وی گفت  ماهیت اسراییل نامشروع است و ما هیچ‌گاه آن‌ها را به رسمت نشناخته‌ایم. همان طور که ما این رژیم را غیرقانونی و غاصب می‌دانیم، هنرمندانی هم که منتسب به اسرائیل باشند، نامشروع و غیرقابل پذیرش می‌دانیم و هنرمندان منتسب به رژیم صهیونستی جایی در ایران ندارند. وزارت ارشاد در راستای اصول، مبانی و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی با حضور هر هنرمند یا گروهی از هر جای دنیا که ارتباطی با اسراییل  دارند، مخالفت قطعی می‌کند.

سخنگوی وزارت ارشاد ادامه داد: شخص جناب وزیر این موضوع را پیگیری کردند و اجازه ورود این ارکستر آلمانی را ندادند و قطعا این سفر انجام نخواهد شد. جمهوری اسلامی نه این رژیم را به رسمیت می‌شناسد و نه با هنرمندان آن‌ها همکاری می‌کند. البته درخواست برگزاری این کنسرت از طرف ایران نبوده و گروه آلمانی داوطلبانه درخواست اجرا داشته‌اند. وزارت ارشاد هیچ دعوتی از این گروه برای حضور در ایران نکرده است.

 «دانیل بارن‌بویم، پیانیست و رهبر ارکستر که دارای تابعیت اسرائیلی است. او که در سال 1942 در آرژانتین متولد شده در کودکی همراه خانواده‌اش به اسرائیل مهاجرت کرد. بارن‌بویم علاوه بر داشتن گذرنامه اسرائیلی، داری تابعیت اسپانیایی، آرژانتینی و فلسطینی نیز هست. بارن‎بویم چند سال پیش همراه با ادوارد سعید، نویسنده فلسطینی-آمریکایی ارکستر “دیوان شرق و غرب” را با ترکیبی از نوازندگان جوان اسرائیلی و فلسطینی تشکیل داد.»

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.