fblike job contact English English English 

درمان «پروستات» با لیزر درمانی

امروزه لیزر جای خود را به عنوان یک روش درمانی در حوزه درمان بیماری های مختلف باز کرده است، به گونه ای که بیش از ۱۵ بیماری با دانش لیزر درمان می شود. لیزر در حقیقت یک شعاع تابش تک نور است که از مواد مختلف با مکانیزم های نوین علمی تهیه می شود. جاذبه ایجاد شده در درمان با لیزر در رشته پزشکی، انگیزه ای شده است تا سایر رشته ها نیز به این نوع تابش اشعه برای درمان مراجعه کنند و به همین دلیل هم اکنون دایره این درمان وسعت بیشتری یافته و در بسیاری از امراض و بیماری ها از روش های مختلف لیزر درمانی استفاده می شود.

از چندی پیش در رشته اورولوژی هم برای درمان برداشتن پروستات، تخریب سنگ ها، برطرف کردن تنگی ها و سوزاندن تومورهای مثانه از لیزر استفاده می شود. پروستات غده ای خاص مردان است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد و وزن آن حدود ۲۰ گرم است. ترشح مواد خاص این غده یکی از فاکتورهای لازم برای باروری مردان است. به طور طبیعی بافت مترشحه ای در پروستات وجود دارد که با افزایش سن در افراد بالای ۴۰ سال و بر اثر یکسری فرآیندهای فیزیولوژیکی دچار افزایش تعداد سلول و در نهایت بروز عارضه ای موسوم به بزرگی خوش خیم پروستات یا در اصطلاح «BPH» می شود.

علاوه بر درمان های دارویی، روش های تهاجمی و غیرتهاجمی نیز برای این عارضه وجود دارند. روش سرمادرمانی یا روش بهره گیری از امواج ماکروویو روی بافت پروستات، از مهم ترین روش های غیرتهاجمی در درمان پروستات هستند که البته به دلیل کمبود اثر درمانی و از میان نرفتن کامل علایم، اغلب از سوی پزشکان کاربرد کمتری دارند.

یکی از روش های قدیمی و متداول درمان، جراحی باز است که با برش در ناحیه زیر ناف یا از طریق مثانه یا از راه مستقیم روی کپسول پروستات، قسمت بزرگ شده پروستات خارج می شود. این عمل نیازمند بستری طولانی حدود سه تا پنج روز دارد. نیاز به شست و شوی مرتب مثانه پس از جراحی در بیمارستان که اغلب با درد همراه است و همین طور نیاز به استفاده از خون تزریقی که به همراه دارد از پیامدهای این روش درمانی است. هنوز استاندارد جراحی پروستات در دنیا، روش تراش پروستات به صورت ورود با دستگاه از راه مجرای ادراری بوده که اصطلاحا به آن «TURP» گفته می شود.

روش استفاده از لیزر از روش های جدید کم تهاجمی بوده که شباهت های فراوانی به روش بسته یا در اصطلاح تراش دارد. در این روش، جراح با لیزر پروستات را تراش داده یا به اصطلاح تبخیر می کند. این نوع لیزر بهترین نوع و کم عارضه ترین روش در میان ابزارهای لیزری محسوب می شود که نتایج بهبودی آن برای بیماران نیز بهتر مشهود است.

از مزایای خوب بهره گیری از لیزر در پروستات این است که بیمار تنها نیاز به انجام آزمایش (PSA تست تشخیصی سرطان پروستات) قبل از درمان دارد، زمان عمل تقریبا کمتر از مدت زمان عمل جراحی تراش پروستات بوده و بدون خونریزی و بدون نیاز به شست وشوی مجاری ادراری، بیمار آسودگی خاطر داشته و بدون عفونت ادراری و تحمل سونداژ طولانی پس از مدت کوتاهی بستری (حدود یک روز) قابل ترخیص است.

لیزر با تولید گرمایی بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد باعث تبخیر سلول های پروستات می شود. این جراحی از طریق مجرای ادراری و به طور بسته و بدون شکاف روی بدن بیمار انجام شده و اثر منفی روی توانایی جنسی بر جای نمی گذارد. همچنین در این نوع عمل بیمار احتیاج به تزریق خون ندارد. روش اخیر به نام روش بسته یا «TOR» است که در بین مردم به روش لیزر معروف است. این شیوه درمان پروستات در حقیقت عمل بسته ای است که از چندی پیش به طور پراکنده در مراکز مختلف به خصوص دانشگاه های دولتی، از دستگاه های لیزر به این منظور استفاده شده است.

دومین برتری لیزر نسبت به روش های دیگر کاهش زمان بستری شدن بیمار در بیمارستان است، به طوری که بیمار پس از یک روز از بیمارستان مرخص می شود. سومین مزیت آن این است که دوره سونداژ مریض کاهش می یابد، ولی در روش های دیگر بیماران حداقل بعد از جراحی باز پروستات بین پنج تا هفت روز سوند دارند، ولی در این روش حداکثر دو روز بعد سوند خارج می شود. نکته دیگر اینکه در بسیاری از بیماران بدحال که حتی ریسک خونریزی وجود دارد، نمی توان به روش های دیگر پروستات عمل کرد، در نتیجه در این گروه از بیماران، بهترین روش همان جراحی به شیوه لیزر است.

معمولا در تمام روش های درمانی، پروستات خارج می شود، ولی در روش لیزر دو شیوه وجود دارد؛ روش اول به این گونه است که پروستات بریده شده و به صورت قطعات از بدن بیمار جدا می شود، ولی روش معمول و بهترین روش که در تمام دنیا نیز مورد استفاده قرار گرفته، به این صورت است که پروستات را با لیزر بخار می کنند و به اصطلاح آن را آب می کنند، در نتیجه با حرارتی که ایجاد می شود پروستات در آن ناحیه ای که فیبر لیزری قرار دارد شروع به تبخیر می کند. ذکر این نکته هم لازم است که معمولا لیزر در این روش حداکثر تا عمق دو الی سه میلیمتری بیشتر نفوذ نمی کند، بنابراین احتمال پارگی در این موارد بسیار کم است.

به طور کلی همه روش های درمان پروستات دارای عوارض خاص خود هستند، از جمله برگشت انزال یا برگشت مایع منی در داخل مثانه، که در روش جراحی باز نزدیک به ۹۰ تا ۱۰۰ درصد بیماران را درگیر می کند. همچنین در روش TOR نزدیک به ۸۰ درصد بیماران، پس از عمل این مشکل را خواهند داشت، ولی در روش درمان با لیزر این احتمال پایین تر است، البته آمارهای مختلفی در این زمینه داده شده، برخی احتمال بروز این عارضه را ۳۰ درصد و برخی ۵۰ درصد می دانند، ولی در هر حال عوارض آن به نسبت سایر روش ها بسیار کمتر است.

هزینه لیزر حدود یک میلیون تومان شامل پول فیبر و دستگاه است که به هزینه معمول جراحی اضافه می شود. با این حال بیشتر بیماران با شنیدن مزایای این روش و از سوی دیگر کاهش طول زمان بستری شدن، این روش را ترجیح می دهند. از سوی دیگر اگر در نظر بگیریم که در جراحی معمولی بیمار ناچار است چند روزی را در بیمارستان بگذراند و باید هزینه بستری شدن را پرداخت کند، علاوه بر خونریزی حین عمل و ریسک تزریق خون، در مجموع از لحاظ هزینه ها تفاوت چندانی وجود ندارد. توصیه نهایی اینکه همه مردان بالای ۵۰ سال باید دست کم سالانه یک مرتبه تست PSA که نوعی آزمایش خون است را انجام دهند.

بالا رفتن این تست بیش از عدد چهار نانوگرم متخصصان را به سرطان پروستات مشکوک می کند که البته در کنار معاینه پروستات می تواند به کشف شواهدی مبنی بر وجود توده سرطانی کمک کند. باید دانست که حدود ۷۰ درصد موارد سرطان پروستات در قسمت بیرونی این بافت بوده که به وسیله آزمایش و معاینه یا سونوگرافی قابل شناسایی و پیگیری است. سرطان پروستات به همین دلیل بدون هیچ علامت انسدادی گاهی سال ها با بیمار همراه است و زمانی شناسایی می شود که دیگر اقدام موثر درمانی قابل انجام نخواهد بود.

دکتر وحید نجاران طوسی
فلوشیپ فوق تخصص اورولوژی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
سایت پرشین پرشیا

نوشتار دوم

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.
درمان طلائی پروستات برای کسانی که ۱- حجم پروستات آن ها بالای ۶۰-۷۰ گرم می باشد ۲- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند ۳- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.
بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر ۵۰ گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.
پس چه در عمل جراحی باز و چه بسته عمه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

آیا برداشتن قسمت هسته ای پروستات عوارض خاصی را نیز دارد؟

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارند که به ذکر آنها می پردازیم:
۱- عوارض حین عمل: بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت ۲۴-۴۸ ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.
۲- بی اختیاری ادراری: عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.
۳- توانایی جنسی: در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیندو یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شدو به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.
۴- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار: بعد از عمل برای ۳-۴ هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

و اما توصیه های اینجانب:
۱- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی ان است. باز یا بسته
۲- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.
۳- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر ۵۰ گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.
۴- چکاب منظم PSA را در بالای ۵۰ سال فراموش نکنید
۵- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.
۶- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

به طور طبیعی بافت پروستات با افزایش سن در افراد بالای 40 سال و بر اثر فرآیندهای فیزیولوژیکی دچار افزایش تعداد سلول شده و در نهایت بروز عارضه‌ای موسوم به بزرگی خوش‌خیم پروستات یا BPH می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: بزرگی پروستات به تنهایی دلیل وجود علائم بیماری نیست، چرا که در برخی مواقع بزرگی آن فشاری بر روی مجرا وارد نمی‌کند. البته در مقابل ممکن است پروستات حتی با حجمی کوچک دچار انسداد شده و در نهایت باعث بروز علائم بزرگی پروستات شود.
در روش استفاده از لیزر، جراح به وسیله دوربین آندوسکوپ از مجرای ادراری وارد شده و با لیزر مخصوص(لیزر دیود)، پروستات را تراش داده یا به اصطلاح تبخیر می‌کند.
وی در پایان گفت: در این روش درمانی، پروب مخصوص لیزر در محل پروستات قرار گرفته و جراح با تاباندن باریکه‌های لیزری موجب تبخیر بافت پروستات بزرگ شده، می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*2 پاسخ برای“درمان «پروستات» با لیزر درمانی

  1. […] درمان «پروستات» با لیزر درمانی | ایران بیلد | رسانه ایرا… […]

  2. […] درمان «پروستات» با لیزر درمانی | ایران بیلد | رسانه ایرا… […]


contact