fblike job contact English English English 

تنفس عمیق جوانی و طول عمر

تنفس عمیق

یکی از مهمترین علت های پیری در بشر انسداد تدریجی عروق بدن سالیانه هست در نتیجه انسداد عروق رگهای خونی و لنفی اندام دچار کاهش روزانه اکسیژن می شوند. از مهمترین علت صعف چشم و شنوایی در پیری همین کم رسیدن اکسیژن است. آلمانی ها برای باز کردن عروق از نسخه ای بنام ارلانگن استفاده می کنند حتی عروق بسته قلب را باز می کند و آن عصاره سیر و لیمو هست. اما تنفس عمیق بسیار در نشاط اندام ها تاثیر مثبت دارد. انسداد و حبس موقتی نفس هم موجب تنفس عمیق می شوند که در تمرینات مدیتیشن و یوگا رخ می دهد.
سوخت و ساز بدن ،تامین اکسیژن لازم برای عضلات، ترشح غدد و عملیات مغزی همه با تنفس ارتباط مستقیم دارند. هر فرد در هر دقیقه 16 مرتبه نفس می کشد هرچه تنفس نامنظم باشد موجب اختلالات مغزی و بدنی می شود در عین حال تنفس عمیق ، آهسته و منظم ذهن و سیستم عصبی را آرام می کند.

در یوگا به تنفس اهمیت فوق العاده ای می دهند ، در تمرینات یوگا و تن آرامیها (ریلکسیشن) تنفس زیاد استفاده می شود . یوگیها طول عمر افراد را بر حسب تعداد تنفس آنها اندازه گیری می کنند نه بر مبنای سنشان، آنها معتقدندکسانی که تنفس های کوتاه و سریع دارند عمرشان کوتاه است و کسانی که تنفس های عمیق و آرامتری دارند عمرشان بیشتر است . دانشمندان هم به این نتیجه رسیده اند که اگر انسان بتواند تعداد تنفس خود را از 16در یک دقیقه 4 تنفس کاهش دهد، ۵۰ سال به عمر خود اضافه کرده است.

لوییزهی ” روان شناسِ ِ بنام درکتاب معروف خود ” شفای زندگی ” می نویسد: ” زخم معده و سنگ کلیه بازتاب های هیجان خشم اند، درعوض تنفس عمیق و آرام، انبساط و آرامش عضلات را موجب می شود.
عواطف و احساس های شما هم برتنفس شما تأثیرمی گذارد. کسانی که احساسی تر باشند، تنفس سطحی تری دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact