fblike job contact English English English 

نظام توزیع دارو در آلمان

tabletten-sind-in-deutschland-teurer-als-in-anderen-eu-laendern-foto-imago-

نحوه سفارش دارو به شركتهاي توزيع در داروخانه هاي آلمان
در آلمان يك داروخانه به طور متوسط 10 تا 12 هزار نوع دارو و با احتساب داروهاي گياهي و ويتامينه حدود 20 هزار نوع دارو موجود است. بررسي تاريخ مصرف اين تعداد دارو، سفارش به موقع داروها و كنترل آنها مستلزم يك سيستم دقيق و كامپيوتري است.
در كليه داروخانه هاي آلمان براي سفارش دارو از كارتهاي كددار دوبله (سفيد- زرد) استفاده مي شود.
در كشوي كمدهاي دارويي يك جا كارتي وجود دارد كه به صورت كشويي دو كارت كددار در آن قرار گرفته، يكي سفيد و ديگري زرد رنگ و تمام مشخصات دارو كه روي كارت سفيد است، عينا روي كارت زرد هم نوشته شده است.
سوراخهاي موجود روي اين كارتها، اطلاعات زير را در مورد داروها شامل مي شود: اسم دارو، شكل دارويي، نحوه بسته بندي (مثلا قرص20،50 و يا 100 عددي) اندازه هاي ديگر بسته بندي، قدرت دارويي (مثلا آمپي سيلين 250 و 500 ميلي گرمي)، علايم هشدار دهنده و اخطار در مورد نحوه مصرف دارو (مثلا در دوران بارداري مصرف نشود)، شكل دارويي موجود، تاريخ انقضاء، شرايط نگهداري، شماره كد كامپيوتري و كد مركزي دارو، بهاي فروش دارو، اينكه آيا دارو OTC است يا بايد حتما طبق تجويز پزشك باشد، مقدار سفارش دارو و محل سفارش دارو و بالاخره علايمي كه نشان مي دهد آيا دارو در انبار موجود است. استفاده از نقطه قرمز روي كارت مشخص مي كند كه اين داروها تاريخ مصرف زير 6 ماه دارند و بايد نسبت به تعويض يا برگرداندن آنها به شركت تدابيري انديشيده شود تا از حيف و ميل شدن دارو جلوگيري گردد.
هنگام سفارش دارو، كارتهاي سفيد را به تعداد مورد نظر در شانه مخصوص قرار مي دهند و سيستم كامپيوتري از طريق تلفن به شركت توزيع متصل است. بعد از گرفتن شماره مخصوص، منشي شركت مي گويد با شنيدن بوق دستگاه را روشن كنيد، با روشن شدن دستگاه كارتها يك به يك جلو مي روند ودر شركت توزيع عين سفارشات بر روي چاپگر تايپ مي شود و صبح روز بعد داروهاي سفارش شده همراه با برگه سفارش به داروخانه تحويل داده مي شود.
كارت سفيد رنگ مرتبا در گردش است و در صورت اتمام دارو و نياز به سفارش مجدد آن مورد استفاده قرار مي گيرد، در صورتيكه كارت زرد ثابت در جاي خود مي ماند و بعد از قرار دادن دارو و در جاي خود، كارت سفيد روي كارت زرد قرار مي گيرد.
كارتهاي كددار آبي رنگ در بين كارتهاي سفيد تعداد سفارشات را مشخص مي كند اولين كارت كددار در جلو به نام IDF مشخصات و آدرس داروخانه سفارش دهنده را مشخص مي كند. كارت توقف برخلاف كارت IDF پايان سفارشات را اعلام مي كند. كارتهاي آبي رنگ با حرف (Morgen) M به اين معني است كه دارو براي فردا مورد نياز است، كارت آبي رنگ (Heute) H به معني امروز سفارش را به داروخانه تحويل دهيد و كارت آبي با حرف K بدين معني است كه براي امروز سفارشي نيست.
از لحاظ اقتصادي، براي داروساز بسيار مهم است كه مقدار مصرف هر دارو را در ماه بداند چون عوامل مختلفي باعث مي شود كه اين رقم ثابت نباشد. مثلا در زمستان مصرف داروهاي سرماخوردگي بسيار بالاتر از تابستان است و يا وجود پزشكان مختلف در نزديكي داروخانه باعث مي شود كه مصرف دارو از روند ثابتي پيروي نكند. داشتن موجودي بيش از ميزان مصرف باعث توقف سرمايه و نيز گذشتن تاريخ مصرف و هرز و از بين رفتن سرمايه داروخانه مي شود، بنابراين هر چقدر ميزان مصرف دارو دقيقتر در نظر گرفته شود زيان داروخانه كمتر و سوددهي آن بيشتر خواهد بود.
به اين منظور پشت كارتهاي كددار به 12 خانه تقسيم بندي شده كه هر يك نشان دهنده يك ماه از سال است كه سفارشات ماهيانه در پشت كارت ثبت شده و آمار مصرف هر دارو در سال مشخص مي گردد.
بعد از دستيابي به يك آمار متوسط در فصول و شرايط مختلف، داروساز موفق مي شود مقدار مصرفي دارو را تخمين بزند. بعد از گذشت 1 سال از گرفتن آمار ماهانه مصرف دارو، مقدار سالانه مصرف حاصله را روي كارت زرد ثبت مي كنند و به اين ترتيب مي توان تا 12 سال آمار مصرف دارو را روي كارت زرد مشخص نمود.
بدين ترتيب در آلمان، كل اداره داروخانه در رابطه با سفارش دارو، كنترل تاريخ مصرف داروها، تداخلات دارويي، آمار موجودي داروخانه، مقدار مصرف ماهانه هر دارو و غيره از طريق سيستم كارتهاي كد دار كنترل مي شود كه روش بسيار مطلوبي است و از حيف و ميل شدن مقادير زيادي پول جلوگيري مي كند.
اين سيستم كارتهاي كددار باعث مي شود كه داروخانه روزانه آخر وقت با دستگاه كوچكي كه هزينه سنگيني هم ندارد با همان تلفن معمولي سفارشات خود را به شركت پخش ارسال كند و اين سيستم موجب مي شود حيف و ميل شدن دارو و ضايعات گذشتن تاريخ مصرف دارو به حداقل برسد و شركتهاي دارويي را از پرداختن هزينه گزاف پرسنل ويزيتور بي نياز سازد و احيانا از بعضي سوء تفاهم ها كه منجر به نارضايتي داروخانه مي شود جلوگيري كند و داروخانه به اين شكل مقدار حقيقي مصرف خود را سفارش مي دهد.
در اين روش داروخانه هاي سطح كشور طبق جديدترين و مطمئن ترين روش متداول جهان كار مي كنند و امكان انبارگرداني و كنترل داروها خيلي سريع توسط كارتهاي كددار امكان پذير مي شود.

برامد تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact