fblike job contact English English English 

فکر خوب آلمانی ها

pfand

ظروف پلاستکی مبلغ دار

شاید از خود بپرسید چرا خیابان های اروپا همیشه تمیز هستند. در آلمان کالاهایی که بازیافت طبیعی نمی شوند یعنی تجدید ناپذیر هستند مثل پلاستیک داری بارکدی هستند و همه موقع خرید یک مبلغ اضافی به نام فند Pfand یا همان ودیعه می پردازند .
موقع پس آوردن ظرف خالی دوباره به مشتری ها بر می گردانند و در اول در ورودی همه فروشگاهها دستگاه فند قرار دارد و مردم اول بطری های خالی پلاستیکی را در آن می اندازند و ودیعه خود را پس می گیرند. تازه شغلی هم واسه بعضی ها ایجاد کرده است. این یک انگیزه بسیار قوی در جمع آوری زباله همگانی است چون سودآور است.
دوم اینکه مردم غالبا با خود کوله پشتی یا ساک پارچه ای دائم می آورند ولی در کشورما روزانه میلیون ها پلاستیک زباله تقریبا مفت تولید می شود که کل زیبایی طبیعت و شهرهای ما را از بین برده است!

از سال 1990 تاكنون كشور آلمان با ابداع سيستم تفكيك كامل زباله در محل توليد (منازل، كارخانجات، هتل‌ها، رستوران‌ها و غيره) استفاده مالي از زباله را آغاز كرد. شركت «سيستم دوآل» با پخش كيسه زباله‌هاي زردرنگ ميان تمامي منازل، كارخانجات و… اولين گام را براي تفكيك زباله‌هاي با ارزش برداشت و با چاپ برچسب سبزرنگي روي اجناس و بسته‌بندي‌هاي قابل استفاده، از مردم خواست تمام محصولات و بسته‌بندي‌هايي كه اين آرم را دارند پس از مصرف در اين كيسه زباله‌ها بريزند. از سوي ديگر با شهرداري‌ها نيز قرارداد بست كه بعد از جمع‌آوري در ازاي قيمت ناچيزي كيسه‌ها را در اختيار آنها بگذارند. شهرداري‌ها هم كه براي جمع‌آوري جداگانه متقبل مخارج بيشتري مي‌شدند، با توليدكنندگان اصلي اجناس دست به يكي كرده و بسيار نامحسوس قيمت تمامي اجناسي كه با آرم سبز مشخص مي‌شدند را يك تا دو فنيگ (خرده واحد پول آلمان قبل از يورو) بالا بردند.

 از اين لحظه زباله هر روز باارزش‌تر شد و مشكلات مصرف‌كننده را نيز هر سال چند برابر كرد. هم اكنون در آلمان هر واحد مسكوني احتياج به فضاي جداگانه براي قرار دادن حداقل پنج سطل (پيت) بزرگ آشغال دارد. شيشه‌ها در يك سطل (معمولا سفيد)، مواد پلاستيكي و به‌طور عمومي مواد بسته‌بندي در سطل يا كيسه زرد، روزنامه و كاغذ‌هاي باطله در سطل معمولاً سبز، مواد معدني مانند پوست ميوه و گل و غيره در سطل قهوه‌اي و باقي آشغال‌ها در سطل سياه قرار مي‌گيرند.

 اغراق نيست اگر ادعا شود كه در هر آپارتمان حداقل چهار متر مربع به محل جمع‌آوري زباله اختصاص دارد. از تمام مشكلات كه بگذريم شهرداري‌ها به اين فكر افتاده‌اند كه خودشان مستقيم وارد تجارت زباله شوند، زيرا جمع آوري زباله ديگر براي شركت‌هاي جمع‌آوري‌كننده به دليل بحران مالي جهاني، سودي به همراه نداشته و سود زباله خشك نيز به شدت كاهش يافته است.

 از اين رو شهرداري‌ها در آلمان براي حفظ محيط زيست و حيات شهري اقدام به جمع‌آوري زباله و بازيافت آن مي‌كنند. كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند اين امر تا زماني كه بحران مالي جهاني به سرانجامي برسد، ادامه خواهد داشت. شهر‌ها يكي بعد از ديگري از سيستم دوآل خود را جدا مي‌كنند و با ارائه فقط دو سطل به شهروندان به مردم ياد مي‌دهند كه از آنچه تاكنون در مورد تفكيك زباله آموخته‌اند بگذرند و آشغال را به‌طور درست و قابل استفاده در دو سطل مورد نظر بريزند.

برگرفت > اهورانیوز–  تهران امروز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact