Saturday, 15. August 2015  ir    ir ir
سرنوشت یکسان سازی نرخ ارز سرنوشت یکسان سازی نرخ ارز
فرهاد نیلی کارشناس امور بانکی کشور ما اصلا عقبه کم‌عمقی در بانکداری بین‌الملل و کارکردن در نظام ارزی ندارد»، ادامه داد: اما به دلیل... سرنوشت یکسان سازی نرخ ارز

فرهاد نیلی

فرهاد نیلی کارشناس امور بانکی کشور ما اصلا عقبه کم‌عمقی در بانکداری بین‌الملل و کارکردن در نظام ارزی ندارد»، ادامه داد: اما به دلیل تحریم این توانمندی تا اندازه‌ای از بین رفته است؛ به عبارت دیگر توانمندی ما کم نشده اما بازتاب آن در عرصه بین‌الملل ضعیف شده و باید ترمیم شود. با این وجود قطعا پتانسیل بازگشت به شرایط قبلی برای ایران وجود دارد.

نیلی که اخیرا نمایندگی ایران در بانک جهانی را بر عهده گرفته است، تاکید کرد: اگر بخواهیم به طور زودرس و قبل از احیای شرایط، نظام ارزی را تک‌نرخی کنیم مطمئنا زیان بیشتری برای کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به پیشینه یکسان سازی نرخ ارز در کشور و اینکه در گذشته هم دو بار یکسان‌سازی داشتیم که یک بار ناموفق و بار دیگر موفق بود، ادامه داد: از این رو باید ذخایر ارزی به اندازه کافی تامین و شبکه کارگزاری احیا شود که همه بستگی به شرایط بین‌المللی دارد.

 دولت در ماه‌های گذشته سهم بازار رسمی را به تدریج کم و بازار آزاد را بیشتر کرده و آن را به رسمیت شناخته است که اقدام مناسبی بود و فاصله بین نرخ آزاد و رسمی کمتر شد، با این وجود چون هنوز اطمینان کافی برای یکسان‌سازی وجود ندارد اعلام آن زود است.

سیف تاکید دارد که تک نرخی کردن ارز دغدغه همیشگی بانک مرکزی بوده، اما باید توجه داشت که تا زیرساخت‌های آن به ویژه برقراری و تقویت رابطه کارگزاری بین‌المللی وجود نداشته باشد، نمی‌توان به آن ورود پیدا کرد. این در حالی است که با لغو تحریم‌ها و گسترش روابط کارگزاری بین‌المللی شرایط مناسب بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.