job job job  job        jobjob job  job

مهاجرت آزاد آلمانیها به روسیه در دوره کاترین دوم

ر مجموع در روسیه در دوران کاترین دوم سیاست تحمل مذهبی اجرا می شد. نمایندگان تمام مذاهب سنتی با هیچ گونه فشار و ظلم و ستمی مواجه نبودند. به طوری که در سال 1773 فرمانی در خصوص تحمل تمامی مذاهب منتشر گردید که روحانیت ارتدوکس را از دخالت در امور فرق دیگر منع می کرد؛ حکومت غیر دینی حق تصمیم گیری در مورد ادارات معابد هر مذهبی را برای خود باقی گذاشت.

کاترین پس از آنکه به سلطنت رسید فرمان پطر سوم دربارۀ سکولاریزاسیون زمینهای کلیسا را لغو کرد. اما در فوریۀ 1764 دوباره فرمانی برای محروم سازی کلیسا از مالکیت زمین صادر کرد.( سکولاریزاسیون زمینهای کلیسا در متون تاریخی به معنای خارج کردن چیزی از اختیارات کلیسایی و روحانی و تحویل آن به مدیریت غیر دینی و کشوری، و همچنین انتقال اموال کلیسا به دولت می باشد). کشاورزان صومعه ها چه زن چه مرد که – تعدادشان حدود 2 میلیون نفر بود – از حدود اختیارات روحانیت خارج شدند و به هیئت اقتصادی تحویل شدند. املاک کلیساها، صومعه ها و اسقفها جزو حوزۀ اختیارات حکومت درآمدند. در اوکراین سکولاریزه شدن املاک صومعه ها در سال 1786 انجام شد. بدین ترتیب روحانیت وابسته به دولت شد، چون که نمی توانست فعالیتهای اقتصادی مستقل انجام دهد.

در دوران کاترین دوم کسانی که به مذهب ارتدوکس قدیمی اعتقاد داشتند دیگر تحت تقیب قرار گرفته نمی شدند. امپراتریس مبتکر طرح بازگرداندن این افراد – که به لحاظ اقتصادی جمعیت فعالی بودند – از خارج بود. آنها را به طور خاص در در مکانی در ایرگیز (استانهای ساراتف و سامارای کنونی) ساکن کردند[4]. آنها اجازه یافتند که کشیشهای خودشان را داشته باشند.

مهاجرت آزاد آلمانیها به روسیه منجر به افزایش تعداد پروتستانهای ساکن در روسیه ( غالبا لوترانها) شد. آنها همچنین مجاز به ساخت مدارس و کلیساهای مخصوص به خودشان بودند و می توانستند آزادانه عبادت کنند. در اواخر قرن 18 فقط در پطربورگ بیش از 20 هزار لوتران زندگی می کردند.

حق تبلیغ عمومی برای مذهب یهودیت حفظ شد. امور و مباحث مذهبی در حدود اختیارات دادگاههای یهودی قرار داشت. یهودیان متناسب با سرمایه ای که داشتند در طبقه ای قرار گرفته می شدند و می توانستند در سازمانهای دولت محلی انتخاب شوند، و پست قضاوت یا دیگر مناصب دولتی داشته باشند.

بنا به فرمان کاترین دوم در سال 1787 در چاپخانۀ آکادمی علوم پطربورگ برای نخستین بار درروسیه متن کامل عربی کتاب مقدس قرآن برای توزیع رایگان بین قرقیزها چاپ شد. متن توسط ملا عثمان ابراهیم برای چاپ آماده شده بود. از سال1789 تا سال 1798 پنج چاپ از قرآن منتشر شد. در سال 1788 بیانیه ای منتشر شد که در آن امپراتریس فرمان داد: ” در شهر اوفا ( مرکز باشقیرستان) شورای روحانیون اسلامی ایجاد شود که در اداره اش تمام درجات روحانی دین اسلام را داشته باشد.”مسلمانان حق ساخت و تأسیس مسجد را نیز پیدا کردند.

بودیسم نیز در مناطقی که به طور سنتی به آن اعتقاد داشتند از حمایتهای حکومتی برخوردار شدند. در سال 1764 کاترین منصب هامبو لاما – رئیس بودیستهای شرق سیبری و ماورای بایکال را ایجاد کرد. در سال 1766 لاماهای منطقۀ بوریات کاترین را به خاطر حسن نیت نسبت به بودیسم و زمامداری انسان دوستانه اش تجسمی از بودهیساتوا تارای سفید دانستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job