Tuesday, 11. August 2015  ir    ir ir
پویایی اقتصاد آلمان و سراشیبی چین پویایی اقتصاد آلمان و سراشیبی چین
در حالی که اقتصاد آلمان در زمینه پویایی تجارت خارجی خود در سال جاری رکورد تازه ای را به ثبت میرساند، تجارت خارجی چین... پویایی اقتصاد آلمان و سراشیبی چین

china economy

در حالی که اقتصاد آلمان در زمینه پویایی تجارت خارجی خود در سال جاری رکورد تازه ای را به ثبت میرساند، تجارت خارجی چین در سراشیبی سقوط افتاده است. در شرایطی که اقتصاد چین با مختصات یک اقتصاد بزرگ نوخاسته صنعتی از سال گذشته علائم ضعف و شکنندگی را نشان میدهد، افق روشنی برای اقتصاد آلمان به عنوان یک اقتصاد صنعتی پیشرفته جهان که پایه های بسیارمستحکم صنعتی دارد، بازگردیده است.
آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین قدرت اقتصادی جهان درسال ٢٠١٥ در زمینه پویایی تجاری رکورد تازه ای بر جای خواهد گذاشت. وزارات دارائی آلمان پیش بینی میکند که تراز مثب تجاری این کشور در سال ٢٠١٥ میلادی از مرز ٨٫١ در صد تولید ناخالص این کشور گذر کرده ورکود تازه ای را در پویایی تجاری این کشور به ثبت خواهد رساند. با توجه به برآورد تولید ناخالص ملی آلمان، تراز مثبت تجاری این کشور میتواند از مرز ٣١٥ میلیارد دلار عبور کند.

اقتصاد آلمان همواره دارای تراز مثبت بسیار بالای تجارت خارجی بوده است. طی دهه های اخیر تراز مثبت تجاری آلمان همواره از ٦ درصد میزان تولید ناخالص ملی این کشور بیشتر بوده است. سال ٢٠١٤ این تراز مثب تجاری به میزان ٧٫٦ درصد تولید ناخالص ملی این کشور بوده است.

تداوم مثبت تراز تجاری آلمان بسیاری از محافل اقتصادی در اروپا و جهان را نگران کرده است. در واقع آنان اقتصاد آلمان را متهم می کنند که با اتخاذ سیاست اقتصادی مبتنی بر افزایش تراز مثبت تجاری موجب عدم تعادل در اقتصاد اتحادیه اروپا و جهان میگردد. بحثی که بسیار جالب است ولی در چهارچوب وقت این برنامه نمی گنجد.
هفته نامه آلمانی اشپیگل نوشته است که تراز مثبت تجاری بیسابقه آلمان، به شکرانه کاهش قیمت مواد اولیه و خصوصاً سقوط قیمت انرژی های فسیلی میسر گردیده است. اما باید توجه داشت که سقوط قیمت انرژیهای فسیلی نمیتواند رویکرد تجارت خارجی آلمان را طی دهه های گذشته تبیین کند.سقوط بهای انرژی های فسیلی از یک سال و نیم پیش آغاز گردیده است. در حالی که تراز تجارت خارجی آلمان طی چندین سال گذشته همواره مثبت بوده و بیش از ٦ درصد تولید ناخالص ملی این کشور بوده است.

رویکرد صادراتی آلمان یکی از مختصات ویژه اقتصاد این کشور است. این رویکرد با توجه به کیفیت سطح بالای محصولات صنعتی این کشور که در همه جهان خریدار دارد، میسر گردیده است.

رشد اقتصادی آلمان نسبتاً پائین، ولی مستحکم و با دوام است.
رشد اقتصادی در آلمان که در سال گذشته در حدود ١.٥ در صد بوده است، در سال جاری افزایش خواهد یافت و به محدوده ٢ در صد خواهد رسید. د سه ماه اول سال جاری رشد اقتصادی ٠٫٣ درصد بوده است. برای سه ماه دوم رشد اقتصادی به میزان ٠٫٥ درصد براورد میگردد.
“جنز ویدمان”، رئیس بانک مرکزی آلمان در باره اقصاد آلمان چنین اظهار نظر میکند:” اقتصاد آلمان همواره پایه های مستحکمی داشته است. صنایع با کیفیت و استاندارهای برتر جهانی، تداوم مصرف داخلی و نرخ بیکاری بسیار پائین استحکام اقتصاد آلمان را تضمین میکند. درهمین حال، کاهش ارزش برابری یورو در برابر دلار و دیگر ارزهای معتبر جهانی و کاهش قیمت انرژی های فسیلی در کوتاه مدت امتیازات فصلی و دوره ای خاصی برای اقتصاد مستحکم آلمان ایجاد کرده است.”

با پشت سر گذاشت بحران یونان و باز گشت رشد اقتصادی به منطقه یورو و همچنین پویایی اقتصاد آمریکا که دومین منطقه مبادله تجاری برای اقتصادی آلمان محسوب میگردد، افق روشنی برای اقتصاد آلمان ترسیم گردیده است. به نظر کارشناسان اقتصادی، به کندی گرائیدن اقتصاد چین نمیتواند مانع عمده ای برای توسعه تجارت و رشد بیشتر اقتصاد آلمان باشد. در حالی که بیش از ٣٧ درصد محصولات آلمان به کشورهای منطقه یورو صادر میگردد و٩در صد به آمریکا، کشور چین فقط مقصد کمتر از ٦ در صد صاردات آلمان است.
در ژوئیه امسال صادرات چین نسبت به ماه مشابه در سال ٢٠١٤ به میزان ٨٫٣ درصد سقوط کرده است. میزان صادرات چین رقم ١٩٥ میلیارد دلار بوده است. در همین مدت، میزان واردات چین در حدود ١٥٢ میلیارد دلار بوده است.
نتیجه سقوط صادرات و واردات چین منجر به سقوط ١٠ درصدی تراز مثبت تجاری چین شده است. این موضوع به زبان ساده بدین معنی است که اقتصاد چین در حال حاضر پویایی اقتصادی خود را نسبت به عملکرد سال گذشته خود از دست داده است.
نتیجه را میتوان به سهولت در مقایسه رشد اقتصادی چین در سال ٢٠١٤ و برآورد رشد اقتصادی در سال ٢٠١٥ مشاهده کرد. طی یک سال، رشد اقتصادی از ٧٫٤ در صد به ٦٫٨ و یا با فرض خوش بینانه به ٧ در صد کاهش مییابد. یعنی اقتصاد چین طی یک سال بین ٠٫٤ درصد تا ٠٫٦ در صد رشد اقتصادی اش را از دست میدهد.
سقوط شاخص ارزش کلی سهام در بورس های اوراق بهادر چین، هنگ کنگ و شانگهای طی دو ماه گذشته علامتی نگران کننده است که به سهولت نمیتوان از کنار آن گذشت. کاهش ١٤٫٣ درصدی درماه ژوئیه و سقوط ٣٠ درصدی شاخص کلی ارزش سهام در ماه ژوئن در محافل مالی و اقتصادی جهان به معنی آینده تاریک حاشیه سود دهی بنگاه های اقتصادی حاضر در بورس های اوراق بهادر چین تعبیر گردیده است.
کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که بورس در هر کشوری نبض اقتصاد است و پیش از آشکار شدن بیماری، از آمدن بیماری خبر میدهد.

RFI

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.