Tuesday, 11. August 2015  ir    ir ir
روش های پیدا کردن کار در آمریکا روش های پیدا کردن کار در آمریکا
  پيدا کردن کار در آمریکا خیلی‌ سخت نیست ولی‌ مسائل و پیچیدگی‌‌های خودش را دارد.در ابتدا بهتر است از کار‌هایی‌ شروع کنید که... روش های پیدا کردن کار در آمریکا

 usa job2

پيدا کردن کار در آمریکا خیلی‌ سخت نیست ولی‌ مسائل و پیچیدگی‌‌های خودش را دارد.در ابتدا بهتر است از کار‌هایی‌ شروع کنید که تماس زیادی با ارباب رجوع داشته باشید مثل کار در رستوران به عنوان WAITERو یا کار در GROCERY STOREبه عنوانCASHIER که این باعث تقویت مکالمه خواهد شد.نکته مهم در مورد پیدا کردن شغل دوم این است که بیشتر کار‌ها برای WEEKEND استخدام دارند چون تراکم کاری در این سه روز بیشتر است و به همین دلیل احتمال تداخل ساعت کاری بین دو شغل زیاد است من خودم برنامه کاری بسیار پیچیده‌ای دارم یعنی‌ جمعه و شنبه و یکشنبه در دو جا مشغول به کار هستم از ساعت ۱۲تا ۶ بعد از ظهر در MALLبه عنوان VENDER و از ساعت ۸شب تا ۲صبح در GROCERY STORE به عنوان CASHIER.در کنار این کار‌ها بهترین گزینه برای پیدا کردن شغل مناسب برای آینده ثبت نام در WOTECHو تحصیل در یک رشته خوب است که پس از پایان این دوره و داشتن CERTIFIEDمیتوانید مشاغلی با دستمزد ۲۰ دلار در ساعت به بالا پیدا نمایید.این دوره‌ها به صورت FULL TIMEحدود یک سال و PART TIMEحدود ۲سال می‌باشد و برای ثبت نام یک امتحان ورودی دارد که شامل READINGو WRITINGو بسته به رشته انتخابی شما فیزیک و ریاضی‌ نیز می‌باشد بهترین رشته ها؛ رشته‌های فنی‌ مربوط به کار‌های ساختمانی مثل PLUMBINGو HEAT&AIRمی‌باشد و یا NETWORKINGکه دستمزد این کارها حتا تا ساعتی‌ ۸۰دلار نیز می‌رسد.(shaan/Mohajersara)

کار پیدا کردن در آمریکا به خصوص در اوایل ورود به آمریکا برای بسیاری مانند پروژه ای می شود که تا مدتها روی آن وقت می گذارند. برخی سریع کار پیدا می کنند و برخی دیگر علیرغم داشتن تجربه زیاد در پیدا کردن کار موفق نمی شوند. آن دسته که در پیدا کردن کار موفق نمی شوند سعی می کنند بیشتر آن را به مسایل بیرونی مانند نداشتن مدرک از دانشگاههای آمریکا، تبعیض نژادی، دست کم گرفتن ایرانیان، روابط بد ایران و آمریکا و غیره ربط دهند. و تبعاً آنهایی که کار پیدا می کنند مهارتها و تجربیات خود را تاثیر گذار می دانند. اما آیا واقعا کدامیک از موارد در گرفتن کار در آمریکا تاثیرگذار است؟

مطابق با تجربیات و دانسته های فردی نگارنده، اگرچه تبلیغات موجود و روابط سالیان گذشته ایران و آمریکا ممکن است برخی تاثیرات منفی در ذهن آدمها ایجاد کرده باشد اما اکثر آمریکاییانی که وی با آنها سروکار داشته است نه تنها هیچ خصومت شخصی با ایرانیان از خود نشان نداده اند بلکه بسیار علاقمند به شنیدن تجربیات، داستان زندگی و دانستن بیشتر راجع به ایران و تاریخ قدیم و جدید آن هم بوده اند. آمریکا کشوری است پهناور و تشکیل شده از قومیتهای مختلف و آنطور که ممکن است بعضی ها فکر کنند جامعه آمریکا به دو گروه ایرانی ها و بقیه تقسیم نمی شود. افرادی که ما به آنها آمریکایی می گوییم و چندین نسل است که در آمریکا زندگی می کنند با پدیده مهاجرت آشنایی دارند چرا که به طور مرتب در روز با مهاجران قدیمی و جدید سرو کار دارند. پس دلیلی برای این وجود ندارد که آمریکاییها تبعیضی در دادن کار به ایرانیان قایل شوند. بماند که تبعیض قایل شدن در آمریکا جرم محسوب می شود و همه مواظبند که این اتفاق نیافتد. به یاد داشته باشیم که بخش خوبی از ایرانیان آمریکا را افراد موفق و با درآمد بالاتر از درآمد میانه آمریکا تشکیل می دهند و شما هم اگر بخواهید می توانید به سرعت در جامعه آمریکا پیشرفت کنید و موفق باشید. پس حتی اگر با کسی برخورد کردید که دیدید پیشداوری ممکن است راجع به ایرانی ها داشته باشد آن را با نحوه برخورد و منش خوب خود تغییر دهید و نگذارید که پیشداوری های قبلی شما در مورد آمریکاییها و نحوه برخورد آنها با ایرانیها در رفتار یا روحیه شما تاثیر بگذارد چرا که این مساله کار شما را مشکل تر می کند.

نداشتن مدرک از دانشگاههای آمریکا هم دلیل اصلی رد شدن رزومه نیست اگرچه داشتن مدرک از جایی که شرکتها آن را می شناسند به این مساله کمک می کند. اما واقعیت اینست که بعد از گذشت چندین سال از درس و دانشگاه تجربه کاری و تواناییها حرف اول را در بررسیها می زند و دانشگاه محل تحصیل در مرحله بعد قرار دارد چرا که در خود آمریکا هم همه از دانشگاههای هاروارد و استنفورد و برکلی و مشابه انها فارغ التحصیل نمی شوند. در آمریکا هزاران کالج و دانشگاه ایالتی و خصوصی وجود دارد که برخی از آنها قابل مقایسه با دانشگاههای ایران نیستند.

usa job

واقعیت کار پیدا کردن در آمریکا چیست؟

واقعیت قضیه اینست که آمریکا کشوری با اقتصاد آزاد و بر پایه رقابت می باشد. این رقابت در تمام زمینه ها از جمله بیزینس و کار پیدا کردن قابل مشاهده است و کسی در این رقابت پیروز خواهد بود که بتواند توجه دیگران را جلب و محصولات یا سرویس خود را بفروشد. پس اگر شما به دنبال کار پیدا کردن در رقابت با فردی هستید که در آمریکا به دنیا آمده و بزرگ شده و فرهنگ اینجا را می شناسد و در صحبت کردن به زبان انگلیسی هم مشکلی ندارد، زمانی می توانید موفق شوید که خودتان و تجربه تان را به نحو موثری بفروشید.

هنگامیکه شما برای یک شغل رزومه می فرستید باید بدانید که رزومه شما با صدها و یا شاید هزاران روزمه دیگری که از تمام آمریکا برای آن شرکت فرستاده شده مقایسه می شود و شما بایستی در رقابت با آنها برای گرفتن شغل پیروز شوید. بسیاری از شرکتها از خدمات افراد یا شرکتهای استخدامی واسط (Recruiters) برای فیلتر کردن رزومه ها و پیدا کردن فرد مناسب استفاده می کنند. بسیاری از این افراد یا شرکتهای استخدام نفر از نرم افزار برای یافتن کلید واژه ها و فیلترینگ اولیه روزمه های استفاده می کنند. علاوه بر آن این فرد ممکن است متخصص در زمینه کاری شما نباشد و روزمه ای که شما برایشان تهیه کرده اید صرفا لغاتی به زبان یونانی باشد که از آن سر در نمی آورد. بنابراین بسیار مهم است که چگونه روزمه خود را چیدمان می کنید و از چه کلمات و واژه هایی برای توصیف تجربیات خود استفاده می کنید. به یاد داشته باشید که رزومه برای شما مانند ویترین مغازه است که کمک می کند کسی به شما توجه بکند یا نه.

بسیاری از مواقع تجربیات شما بهتر و بیشتر از شغلی است که برای آن اقدام کرده اید. به یاد داشته باشید که شرکتها به دنبال استخدام فردی مناسب برای انجام کارهای ذکر شده در شرح کار (job description) هستند نه بیشتر و نه کمتر چرا که هم نمی خواهند پول بیشتری برای مهارت و تجربیات بهتر شما بپردازند و نه می خواهند کار به دلیل کم تجربگی شما لطمه بخورد. پس حتما تجربیاتی را در رزومه ذکر کنید که به شرح شغل ربط دارد و به شما برای گرفتن کار کمک می کند.

حال با توجه به موارد بالا اگر همچنان به فرمت ایران رزومه درست می کنید و یا نمی دانید برای شغل مورد نظرتان چگونه روزمه بنویسید پیشنهاد می کنیم حتماً از تجربیات یک فرد متخصص در این زمینه استفاده کنید و اگر لازم است هزینه اش را بپردازید. البته بسیاری از job fairهایی که توسط ایالت یا کانتی برگزار می شود بخشهایی برای کمک به شما برای نوشتن یا بهبود رزومه تان دارد که به طور مجانی به شما توصیه هایی می کنند که می توانید آنها را نیز امتحان کنید.

یادتان باشد که فرستادن نامه پوششی (Cover Letter) به همراه رزومه مهم است. در این نامه به شغلی که برای آن درخواست می کنید و خلاصه ای از سوابق خود که شما را برای شغل مذکور واجد شرایط می کند اشاره کنید. مطمئن باشید که این نامه را برای شغل های مختلفی که برایشان رزومه می فرستید تطبیق دهید و از یک نامه برای شغلهای مختلف استفاده نکنید. اگر نمی دانید که این نامه را چطور بنویسید حتماً نمونه های موجود روی اینترنت را چک کنید و یا از خدمات یک فرد متخصص در این زمینه استفاده کنید.

روشهای کار پیدا کردن در آمریکا

کمک از دوستان و آشنایان

یکی از بهترین راهها برای گرفتن شغل کمک گرفتن از دوستانی است که در شرکتهای آمریکایی کار می کنند و از تجربیات شما آگاهند و حاضرند ریسک معرفی شما را به عنوان فرد باتجربه به رییسشان به جان بخرند. در اینصورت رزومه شما خیلی سریعتر از بقیه رزومه ها به دست فرد تصمیم گیر می رسد و شانس گرفتن کار بالا می رود.

حضور در گردهمایی های ایرانیان

همانند بسیاری دیگر از ساکنان ایالات متحده آمریکا، صاحبان بیزینس ایرانی هم گرهماییهایی دارند و به طور دوره ای همدیگر را ملاقات می کنند. به عنوان مثال صاحبان بیزینس ایرانی در اونج کانتی کالیفرنیا در گردهمایی های مجموعه ای با نام نیپاک دور هم جمع می شوند و با یکدیگر آشنا می گردند. این گردهمایی ها می تواند راه حلی برای پیدا کردن کار در آمریکا باشد. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان صحبت از لطف از سوی شما به ایشان یا از سوی ایشان به شما در میان نیست و اگر شما به عنوان یک فرد حرفه ای امکان اضافه کردن ارزش به یک شرکت دیگر را داشته باشید، این آشنایی می تواند سرآغازی برای همکاری شما با آن شرکت باشد. لذا هنگامی که با افراد ملاقات می کنید ببینید که تجربات و تخصص شما چه ارزشی برای فرد مقابل به همراه خواهد داشت.

 وبسایتهای کاریابی انگلیسی زبان

اگر دوستی ندارید که شما را معرفی کند روزمه خود را که به نحو شایسته ای تهیه کریده اید در وبسایتهای مختلف (به زبان انگلیسی) مانند Monster،careerbuilder، indeed و سایر وبسایتهای کاریابی مرتبط با رشته کاریتان به اشتراک بگذارید. برای خودتان (اگر ندارید) پروفایل Linkedin درست کنید و آن را همواره به روز رسانی کنید و سعی کنید که برای خودتان ارتباط ایجاد کنید. گروههای کاری مربوط به رشته خودتان را پیدا کنید و سعی کنید در جلساتی که می گذارند حضور پیدا کنید. به این نحو شبکه کسانی که در آمریکا شما را می شناسند را بزرگ می کنید و امکان اینکه آنها شما را برای کار به کسی معرفی کنند بالا می رود.

بسیاری از شرکتها به شما اجازه می دهند که برای شغل روی وبسایت خودشان رزومه ارسال کنید که این مساله کار شما را ممکن از یک مرحله جلو بیاندازد. یکی دیگر از وبسایتهایی که شغلهای محلی بر روی آن پست می شود craigslist.org است و شغلهای  مختلف بر اساس گروهبندیهای مختلف در آن آمده است. بسیاری از این شغلها توسط خود شرکتها پست می شود و اینکه واسطه ای در این بین نیست احتمال موفقیت شما را در پیدا کردن کار بالا می برد.

استفاده از شرکتهای کاریابی

بسیاری از شرکتها برای پیدا کردن نیروی مورد نظر خودشان از کاریابها (Recruiters) استفاده می کنند. این کاریابها در قبال پیدا کردن فرد مورد نظر شرکت از شرکت مبلغی به عنوان حق الزحمه دریافت می کنند. این کاریابها یا به طور شخصی و یا به عنوان یک شرکت فعالیت می کنند. کاریابهایی که به طور خصوصی کار می کنند را می توانید مثلاً از روی Linkedin پیدا کنید و به آنها درخواست بفرستید. شرکتهای کاریابی هم معمولاً وبسایت دارند و می توانید رزومه تان را در وبسایت آنها به اشتراک بگذارید تا اگر شغل مورد نظر شما را نیاز داشتند برای شما ایمیل بفرستند. برای دیدن یکی از این وبسایتها  اینجا کلیک کنید. افراد یا شرکتهای دیگری هم وجود دارند که در قبال گرفتن مبلغی از شما برای شما کار پیدا می کنند که در صورت لزوم استفاده از خدمات آنها هم می تواند مدنظر قرار گیرد.

بازارچه کار (Job Fair)

در حین جستجو برای کار پیدا کردن در آمریکا ممکن است در اطراف محلی که زندگی می کنید با آگهی بازارچه های کار هم روبرو شوید. این بازارچه ها معمولا یا به طور مستقیم توسط شرکتهای بزرگ مانند Chevron برگزار می شوند یا توسط کانتی یا شهرمحل سکونت شما. در بازارچه های کاری که توسط کانتی برگزار می شود معمولاً شرکتهای متعددی در این بازارچه ها شرکت می کنند و شما می توانید از شغلهای موجود آنها مطلع شوید و از نزدیک با آنها راجع به خودتان و مهارتهاتان صحبت کنید. حتماً چندین کپی رزومه خودتان که اطلاعات تماس با شما را داشته باشد به همراه خودتان ببرید تا در صورت نیاز آنها را یه شرکتها بدهید. به علاوه معمولاً در حاشیه این بازارچه های کار، سرویسهای تهیه و تنظیم رزومه وجود دارد که به شما کمک می کند روزمه خود را درست کنید یا آن را بهبود بخشید.

مصاحبه

اگر رزومه تان از مراحل مختلف گذر کرد و برای مصاحبه دعوت شدید،به یاد داشته باشید که حالا هنگام فروختن خودتان است. حتما به دقت بدانید که در رزومه تان چه نوشته اید و چرا نوشته اید. مثالهای مختلف از کارهایی که کرده اید را به یاد داشته باشید و سعی نکنید خودتان را کمتر یا خیلی بیشتر از آنچه که هستید جلوه دهید. آنچه که هستید را به بهترین وجه بفروشید. به یاد داشته باشید که شما بایستی به شرکت مربوطه ارزش اضافه کنید و آنها می خواهند مطمئن شوند که حضور شما در شرکتشان مفید خواهد بود. سعی کنید گرم و دوستانه باشید و با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید. یادتان باشد که قبل از رفتن به جلسه مصاحبه اطلاعات کاملی راجع به شرکت مورد نظر کسب کنید و در حین مصاحبه سوالهایی که نشان دهنده علاقمندی و اشتیاق شما برای کار کردن و تاثیرگذار بودن در شرکت مذکور بپرسید. یادتان نرود که در پایان مصاحبه بیان کنید که شما علاقمند به شغل هستید و درخواست کنید که شغل را به شما بدهند. به یاد داشته باشید که فرد مصاحبه کننده دارد وظیفه اش را انجام می دهد و می خواهد بداند که اگر شما را استخدام کند شما از پس انجام کارها بر میآیید و خدشه ای به اعتبار وی به عنوان کسی که شما را استخدام کرده وارد نمی کنید. در پایان مصاحبه حتما کارت فرد مصاحبه گر را بگیرید و پس ازبازگشت از مصاحبه حتماً برای وی نامه تشکر (thank you letter) بفرستید. این نامه کمک می کند که شما فردی مبادی آداب و پیگیر به نظر برسید و نام شما در ذهن فرد مصاحبه کننده بماند.

و در آخر به یاد داشته باشید که اگر هنوز موفق به گرفتن کار نشده اید شاید در زمان مناسب و برای شغل مناسب اقدام نکرده اید و یا اینکه افرادی بوده اند که در رقابت بهتر از شما عمل کرده اند. امکان آن همیشه وجود دارد که شغل مناسب شما در آینده نزدیک منتظر شما باشد.

R. franchiseelites

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.