Monday, 10. August 2015  ir    ir ir
جنایت داعش در افغانستان+فیلم جنایت داعش در افغانستان+فیلم
به روز شده حمله به روستای میرزاولنگ بامداد پنج‌شنبه ۱۲ اسد/ مرداد ۱۳۹۶ در ولایت سرپل افغانستان به وقوع پیوست و در پی شکست... جنایت داعش در افغانستان+فیلم

isis

به روز شده

حمله به روستای میرزاولنگ بامداد پنج‌شنبه ۱۲ اسد/ مرداد ۱۳۹۶ در ولایت سرپل افغانستان به وقوع پیوست و در پی شکست نیروهای امنیتی در حفظ روستای میرزاولنگ، گروه طالبان پس از ۴۸ ساعت درگیری موفق به تصرف این روستا شد. گفته می‌شود طالبان طی این حمله ۵۲ نفر از ساکنان غیرنظامی این منطقه را به صورت فجیعی کشت

راساس گزارش‌ها، نیروهای طالبان و داعش به رهبری شیرمحمد غضنفر از رهبران طالبان که با داعش بیعت کرده با دست کم ۶۰۰ سرباز از سه طرف به سمت روستای میرزاولنگ حمله کردند و پس از مقاومت دو روزه و با دادن تلفات ۱۰ کشته و ۱۲ زخمی و با کشتن ۲۷ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی توانستند این روستا را تصرف کنند. طالبان با تصرف این روستا به تیرباران و سر بریدن مردم این روستا که از قوم هزاره بودند دست زدند و سپس جنازه‌هایشان را درون گورهای دسته جمعی و دره‌ها انداختند.

والی سرپل ظاهر وحدت دلیل سقوط این روستا را نرسیدن نیروهای کمکی دولتی عنوان کرد، وی اذعان کرد که به مدت ۴ روز از طرف دولت مرکزی درخواست کمک کرده اما هیچ کمکی به آنها نشد. این روستا در حالی سقوط کرده است که به مدت ۲ سال ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل نیز به دست طالبان افتاده است.

کشتار و تلفات مردم روستا
بر اساس گزارش‌ها گروه طالبان بیش از ۵۰ تن از افراد این روستا را تیرباران کرده یا سر بریده‌اند و بیش از ۱۵۰ خانوار را به اسارت گرفته‌اند. اکثر کشته‌شدگان را زنان، کودکان و افراد مسن تشکیل داده که نتوانسته بودند از روستا فرار کنند. بسیاری از مردم روستا به مرکز ولایت سرپل فرار کردند.

آزاد شدن عده‌ای از اسرا
در ۱۶ اسد / مرداد ۲۳۵ تن از افراد اسیر شده با تلاش‌های بزرگان و والی سرپل آزاد و به شهر سرپل رسیدند.در ۱۹ اسد / مرداد منابع محلی سرپل گفتند که همه ساکنان میرزا اولنگ موفق شدند منطقه را ترک کرده و به شهر سرپل برسند.

ربوده شدن زنان و دختران
در صفحات اجتماعی خبری مبنی به ربودن دختران و زنان توسط طالبان و داعش به نشر رسید که والی سرپل آن را تکذیب کرد و گفت کودکان و زنانی که پس از تصرف روستا توسط طالبان گیر افتاده بودند بعدها با کمک بزرگان قومی آزاد شدند.

همکاری طالبان و داعش
بسیاری از افراد فرار کرده صحبت از حضور پرچم‌های سفید و سیاه داعش و طالبان و همکاری آن‌ها باهم در حمله و کشتار مردم روستا می‌کردند و سخنگوی والی سرپل بیان می‌کند که رهبری این حمله کنندگان را شیرمحمد غضنفر که از رهبران طالبان می‌باشد که با داعش بیعت کرده انجام گرفته است. طالبان این ادعا را رد کرده و آن را ادعایی برای بدنام کردن خود بیان می‌کنند.

به گفتهٔ مقامات، ظاهراً بسیاری از این جنگجویان خارجی بودند؛ زیرا آنها به زبان‌های ترکمن، ازبک و پنجابی پاکستان صحبت می‌کردند.

واکنش‌ها به این جنایت
داخلی
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کشتار افراد ملکی از جمله کودکان و زنان و افراد مسن را یک عمل وحشیانه، شنیع، غیرانسانی و غیرقانونی دانست که در مغایرت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد حقوق بشر دوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.
ارگ در اعلامیه‌ای عنوان کرد که این رویداد را مورد بررسی قرارداده و عاملین آن را در هرجای افغانستان در پنجه قانون قرار می‌دهد.
محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه (۱۷ اسد/مرداد) در مراسمی با حضور مقام‌های ارشد امنیتی گفت که انتقام فاجعه قتل‌عام میرزاولنگ را خواهد گرفت.
عبدالله عبدالله در پیوند به حادثهٔ روستای میرزاولنگ ولسوالی صیاد ابراز تسلیت کرد و گفت با ابراز تأثر فراوان اطلاع یافتیم که بار دیگر تروریست‌های خون‌خوار و جنایتگر شماری از هم‌وطنان بی‌گناه ما را در روستای میرزاولنگِ ولسوالی صیاد ولایت سرپل به‌طور فجیعانه و مظلومانه به شهادت رسانیدند.
محمد محقق در اعلامیه ای به شدت از حکومت در پیوند به حادثه میرزاولنگ انتقاد کرد و افزود: شب ۱۳ اسد / مرداد با وزیر دفاع در تماس شدم تا بدانم چی اقداماتی صورت گرفته است؛ متوجه شدم که ایشان از منطقه و اهمیت سوق الجیشی آن برای ولایت سرپل شناخت ندارد و اقدامی هم انجام نداده بود. من با اصرار تأکید کردم که باید به آن منطقه کمک هوایی صورت گیرد تا منطقه حفظ شود. با بی میلی وعده داد، ولی فردای آن روز (۱۳ اسد) با اینکه کوردینات‌های منطقه هم داده شده بود هیج کاری انجام نشد تا اینکه مردم شکست خوردند و این فاجعه تکان دهنده صورت گرفت.
گروه هماهنگی عدالت انتقالی در نشست خبری در کابل کشتار غیرنظامیان در روستای میرزاولنگ ولسوالی صیادِ سرپل را «جنایت جنگی و نسل‌کشی یک اقلیت قومی» می‌خوانند.
کاربران شبکه اجتماعی توییتر در اعتراض به این جنایت و کشتار توفان توییتری برپا کردند و خواستار توجه جامعه جهانی و تحت فشار قرار دادن دولت برای نجات جان مردم روستا شدند.
محمد فرید حمیدی دادستان کل افغانستان، تیرباران غیرنظامیان را جنایت بشری اذعان کرد.
خارجی
تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما از کشته شدن افراد ملکی و خشونتی که صورت گرفته است ابراز نگرانی کرد و خواستار پیگری این جنایت شد.
در بیانیه منتشر شده ناتو به تاریخ ۷ اوت ۲۰۱۷ به نقل از کورنلیوس زیمرمن، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان آمده است: «من خیلی نگران گزارش‌ها مبنی بر کشتار ده‌ها مرد، زن و کودکان و گروگان گرفتن خانواده‌ها در سرپل هستم.» او تأکید کرد که ناتو با قوت در کنار مردم و دولت افغانستان برای تأمین صلح و ثبات ایستاده است

خبر قدیمی⇓

تروریست های داعش، در این ویدیو، اعلام می کنند که متهمان، از قبایل “ایدر خیل”، “بابر خیل” و “ریندار خیل” هستند که با طالبان و دولت افغانستان در ننگرهار ائتلاف کردند تا با داعش بجنگند.
سازمان تروریستی داعش، رسماً جنبش طالبان را دست نشانده سازمان اطلاعات پاکستان “آی.اس.آی” خواند و ادعا کرد که طالبان و دولت افغانستان به جنگنده های (ائتلاف صلیبی برای کشتن مجاهدان) کمک کردند.
عناصر تروریست داعش، در شیوه ای تازه که پیش از این در اعدام ها به کار نگرفته بودند، ده حفره در یک زمین کشاورزی حفر کردند و در آن ها بمب هایی با قابلیت انفجاری بالا کار گذاشتند، آن گاه اعدامی ها را بر روی حفره ها نشاندند تا پس از انفجار، بدن تکه تکه شدۀ آنها به هوا برود.
این شیوۀ اعدام، مشابه شیوه ای است که عناصر تروریست داعش، در ماه ژوئن گذشته در استان نینوا به کار گرفتند و برای اعدام شماری از شهروندان عراقی، دور گردن آن ها سیم های انفجاری پیچیدند آن گاه آن ها را منفجر کردند که این کار سبب قطع فوری سر قربانیان از بدن هایشان شد.

 

العالم

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.