Friday, 7. August 2015  ir    ir ir
سرنوشت دلار و یورو سرنوشت دلار و یورو
دلار، کاپیتان تیم ارزها در سال ۲۰۱۵ میلادی شاخص دلار امریکا پس از تصمیمات بانک مرکزی این کشور در زمینه افزایش نرخ بهره افزایش... سرنوشت دلار و یورو

arz

دلار، کاپیتان تیم ارزها
در سال ۲۰۱۵ میلادی شاخص دلار امریکا پس از تصمیمات بانک مرکزی این کشور در زمینه افزایش نرخ بهره افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون رسید. در این زمینه فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) دو وظیفه اصلی دارد. یکی اینکه به دنبال برقراری اشتغال کامل در کشور است و از طرف دیگر نرخ تورم را باید مدیریت کند. هدف دوم فدرال رزرو، یعنی مدیریت تورم همان مهار نرخ تورم تعبیر می شود که در حقیقت این مسوولیت فدرال رزرو از دو راه صورت می گیرد. ایستادگی در برابر روند افزایش تورم تنها چاره کار نیست بلکه کاهش بیش از حد تورم نیز می تواند در مقاطعی بحران آفرین شود. این موضوع علاوه بر ایجاد مانع در تعدیل سریع قیمت ها فرار از تله نقدینگی را سخت تر می کند. به گزارش هفته نامه ویک، یارد برنشتین، اقتصاددان ارشد در موسسه سیاست گذاری اقتصادی امریکا در نامه یی خطاب به جانِت یلن، رییس فدرال رزرو به این نکته اشاره کرده که این نهاد به مدت سه سال مستمر نتوانسته به اهداف تورمی خود دست یابد که این مساله با گذشت زمان رو به وخامت است. این درحالی است که انتظار می رود فدرال رزرو درنهایت در ماه سپتامبر به افزایش نرخ بهره اقدام کند و با این اقدام خود موفق به افزایش نرخ تورم شود. با این حال شاخص دلار از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۱.۷ درصد رشد داشته است. دلار امریکا در برابر ارزهای اصلی هم افزایش قابل توجهی داشته البته به استثنای فرانک سوییس که دلیل آن نیز سیاست گذاری های بانک مرکزی سویس در ابتدای سال جاری بوده است.

یورو، بیمار اروپا
ارزش یورو در نوسان است و نرخ برابری یورو در مقابل دلار امریکا به دلیل برنامه تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا کاهش یافته است. در همین زمینه یک روزنامه لهستانی با استناد به تازه ترین گزارش بانک مرکزی اروپا نوشت استفاده از واحد پول اروپایی «یورو» سطح معیشتی مردم را در منطقه یورو بهبود نبخشیده و فاصله کشورهای ثروتمند و فقیر را کاهش نداده است.
به نوشته روزنامه ژچپوزپولیتا، مبتکران واحد پول مشترک اروپا که از سال ۱۹۹۹ در ۱۱ کشور عضو اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار گرفت، امیدوار بودند این کار به برابر کردن سطوح زندگی در کشورهای منطقه یورو کمک کند. در واقع سطح زندگی در کشورهایی که در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ به منطقه یورو پیوستند به ویژه استونی، لتونی، لیتوانی و اسلواکی افزایش یافت با این حال نویسندگان گزارش خاطرنشان می کنند، استفاده از واحد پولی مشترک اروپا نبوده که باعث ترقی این کشورها شده بلکه پیوستن آنها به اتحادیه اروپا علت آن بوده است. اوضاع در کشورهای جنوب اروپا که به واحد پولی مشترک اروپا پیوسته اند، بهبود پیدا نکرده است. فقیرترین این کشورها یا در همان سطح ۱۷ سال پیش مانده اند مانند «اسپانیا» و «پرتغال» و حتی کشوری مثل میونانن به سطح پایین تر سقوط کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، تحلیلگران بانک مرکزی اروپا سه عامل را علت شکست استفاده از واحد پولی مشترک در اروپا برمی شمرند. یکی «دستگاه دولتی» مبتنی بر این امر که اقتصاد در کشورهایی توسعه پیدا می کند که دستگاه اداری کارآمدی دارند. کشورهای فقیر یا فقیر شده منطقه یورو جایگاه های پایین تری در طبقه بندی بانک جهانی در مورد کیفیت مدیریت دارند. به عقیده نویسنده گزارش روزنامه ژچپوزپولیتا پول هایی که به کشورهای فقیر منطقه یورو سرازیر شد به درستی مورد استفاده قرار نگرفت و به همین علت باعث پیشرفت اقتصادی نشد. علت دوم مبتنی بر «قوت» بازار کار است. تنظیم این بازار رقابت را در بسیاری از زمینه ها تضعیف می کند و به نوبه خود به کاهش رشد اقتصادی و در نتیجه رفاه مردم منجر می شود.
علت سوم «پول ارزان» است. اگر اعتبارات ارزان در کشورهای فقیر ظاهر شد به این علت بود که نرخ بهره اسمی کاهش یافت درحالی که میزان تورم در این کشورها در مقایسه با کشورهای ثروتمند منطقه یورو مانند آلمان بالاتر بود.

برامد اقتصاد ایرانی

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.