Friday, 7. August 2015  ir    ir ir
چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت
به گزارش تایمز اقتصادی  Economic times ، کارشناسان جهانی اقتصاد هشت دلیل عمده را برای کاهش قیمت طلا قائل هستند. 1- افزایش نرخ بهره توسط فدرال... چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت

قیمت جهانی طلا کاهش

به گزارش تایمز اقتصادی  Economic times ، کارشناسان جهانی اقتصاد هشت دلیل عمده را برای کاهش قیمت طلا قائل هستند.

1- افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو که برای اولین بار طی یک دهه اخیر رخ می‌‌دهد می‌توان نشان‌دهنده کاهش خطر رکود برای بزرگترین اقتصاد دنیا قلمداد شود این موضوع درکنار موارد دیگری چون توافق‌های انجام گرفته یونان و ایران که مناقشات بین‌المللی را کاهش داده‌‌اند از عوامل موثر در کاهش قیمت طلا است.

2- زمانی که اقتصاد چین در مسیر شکوفایی قرار داشت قیمت طلا به شدت افزایش یافته بود در حال حاضر باکاهش رشد اقتصادی چین تقاضای این کشور برای کالاها نیز کاهش داشته است.

3- تقویت ارزش دلار منجرشده است تا طلا نیز همانند دیگر کالاها در مبادلات بین‌المللی گرانتر تمام شود و از تقاضای آن کاسته شود.

4- نگهداری طلا به عنوان وسیله‌ای برای مقابله با تورم مطرح بوده است در سالهای اخیر تورم جهانی کاهش داشته است از این رو تقاضای برای نگهداری طلا نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

5- یک سخن کلی در بازار طلا وجود دارد که پس از هر 15 سال کمبود عرضه در بازار طلا با 5 سال فزونی عرضه مواجه خواهیم بود. بعد از افزایش قیمت طلا در اواخر سال 2011 به سطح 1900 دلار در هر اونس کارشناسان معتقد هستند دوران اضافه عرضه در بازار طلا آغاز شده است و انتظار کاهش قیمت طلا حتی به سطح 700 دلار در هر اونس را دارند.

6- نگهداری طلا، هیچ بهره‌ای را نصیب سرمایه‌گذران آن نمی‌کند در حالی که با رونق گرفتن بازار سهام سرمایه‌گذارن به سمت آنها هجوم خواهند آورد.

7- به طور سنتی از خریدارن مهم بازار طلا بانک‌های مرکزی کشورها بویژه بانک‌های مرکزی اقتصاد‌های نوظهور بوده‌ است. اما آنها در حال حاضر با توجه به احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا و خروج سرمایه‌ها در این کشورها به شدت در مصرف منابع ارزی خود محتاط هستند.

8- با ادامه سقوط قیمت طلا بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به فروش ذخایر طلای خود کرده‌اند که این موضوع نیز در افزایش فشارها بر کاهش قیمت طلا تاثیر داشته است.

اقتصادنیوز

iranerbild

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.