fblike job contact English English English 

خلیج صلح

طراد بن سعید العمری

IranBild: العربیه گزارشی از عبدالرحمن الراشد مدیر سابق العربیه در رد پیشنهاد تحلیل گر استراتژیک عربستان طراد (طوراد) بن سعيد العمري نوشته است. طراد بن سعيد العمري بتارگی بعد از توافق اتمی ایران پیشنهاد خلیج صلح را داد و از اعراب خواست نظر خود را به ایران تغییر دهند او گفت چه فرقی بین ایران و دیگر متحدان غیر عرب ما مانند انگلیس و آمریکا هست. وقتی ما متحدان غیر عربی مثل آنها داریم پس با ایران هم متحد شویم. او گفت شما قطعا نمی توانید ایران بقول خودتان مجوسی را به مذهب خود درآورید یا ایران را شکست دهید پس بهتر است با ایران تعامل کنید.

الراشد در پاسخ گفت ما قبلا چند بار دست دوستی با ایران دراز کرده ایم و همیشه شکست خورده ایم آنها دست از دخالت های مذهبی خود بر نمی دارند ما از هاشمی دو هفته دعوت کردیم که طولانی ترین سفر بود اما دوستی ما دوام نداشت ما اکنون روابط عادی داریم سفارت داریم حجاج رفت آمد می کنند اما ما نمی توانیم به ایران اعتماد کنیم. آمریکا 7000 کیلومتر از خلیج دور است و در امنیت است اما ما همسایه دیوار به دیوار هستیم. 

این بحثی که در رسانه هایی عربی پس از توافق در جریان هست نشان می دهد آنها واقعا از ایران می ترسند در حالیکه از نظر ایرانی ها این ترس واقعا تعجب برانگیز هست و ایران واقعا سوء ظنی به عرب ها ندارد اما ظاهرا این ترس از طرف کشورهای عربی  جدی هست آنها واقعا می ترسند اما اگر ایران واقعا نظر سوء به کشورهای عربی داشت اوضاع بسیار متفاوت بود.

ایران یک همسایه بسیار نجیب در منطقه است از برخی همسایه ها آزار دیده ولی آزار نرسانده است. این مشکل متاسفانه در دوره حکومت صفویه هم بوده و ظهور صفویه یک ترس عظیم میان کشورهای سنی براه انداخت حتی موجب شد بخش های شرقی ایران یعنی تاجیک ها و خراسانی های افغانستان در یک جبهه گیری قرار بگیرند که هنوز این تفاوت مذهبی موجب و علت اصلی جدایی است.

سیاست ایران باید در راستای کاهش تفاوت مذهبی یا کاهش تنش مذهبی باشد و بهترین راه سکوت شعائر مذهبی و درونی کردن آن و جلوگیری از اشاعه آن در مناطق سنی نشین باشد. اقتصاد و مفاهیم انسانی باید در اولویت اول برون داد سیاست خارجی ایران باشند چون کاهش این ترس در همسایگان سنی بویژه عرب خیلی مهم هست. چون افغانستانی ها پاکستانی ها و تاجیک ها هم نژاد و هم فرهنگ و هم زبان هستند و آشنایی بیشتری با نجابت این فرهنگ دارند در نتیجه سازگاری در شرق آسان تر است اما در جنوب ایران بویژه با فرهنگ سلفی وهابی که بتازگی رواج یافته است  این ترس دو چندان شده است. تفاوت مذهبی نباید موجب خصومت انسانی شود. طراد العمری همچنین از طرج ناسیونالیسم عربی انتقاد کرد و گفت این طرح در 22 کشور عربی شکست خورده است.

به نظر می رسد سیاست تنش زدایی برای کنترل اوضاع تا مدتی پاسخگو هست اما تا زمانی که تفکر تکفیری در منطقه وجود دارد تا زمانی که مسئله داعش یمن و عراق وجود دارد و شعائر مذهبی با صدای بلند در دو سوی خلیج فارس از بلندگوها پخش می شوند صلح در خلیج فارس تا مدتی دور از دسترس باشد.

مقاله طراد درباره خلیج صلح

مقاله دیگری از طراد درباره ایران

جوابیه الراشد در العربیه

طراد بن سعيد العمري< كاتب ومحلل إستراتيجي turadelamri@hotmail.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact