job job job job job               job ارزjob job

مصاحبه فرانک والتر اشتانمایر در العربیه درباره ایران

steinmeier

خبرنگار العربیه: آلمان چگونه به نگرانی کشورهای عربی خلیج نسبت به دخالت های تهران در امور داخلی آنها می نگرید؟

وزیر خارجه آلمان در پاسخ گفت:«ما از نگرانی کشورهای عربی از تلاش ایران برای تسلط بر منطقه آگاهیم. ما نسبت به دخالت های ایران در سوریه، کمک به شبه نظامیان حزب الله و شیعیان مسلح عراق شک و تردیدی نداریم و این مسائل با توافق هسته ای یا در مدت کوتاه حل شدنی نیست اما من بر این باورم که توافق هسته ای امنیت بیشتری را برای کشورهای منطقه در بر خواهد داشت.

اگر این توافق نبود ما در برابر شرایطی همچون شرایط سال ۲۰۱۳ قرار می گرفتیم که در آن زمان برغم همه تحریم ها ایران به ساختن بمب هسته ای نزدیک شده بود. ما از آغاز مذاکراتمان با ایران که از ۱۲ سال پیش شروع شد تاکنون مرتب کشورهای همکاری خلیج را در جریان این گفت وگوها قرار دادیم و در نهایت موفق شدیم با این توافق تمام راههای رسیدن ایران به بمب اتمی را ببندیم ما از اینکه ایران دیگر قادر نخواهد بود بمب اتمی بسازد مطمئن هستیم و اکنون تطبیق توافق نامه از سوی ایران بسیار مهم و سرنوشت ساز است پس ما تمام تلاش خود بر این مسئله متمرکز کرده ایم. من مطمئنم که این توافق جریان های داخل ایران که خواهان روابط خوب و صلح آمیز با دنیای خارج و کشورهای همسایه هستند را قوی تر خواهد کرد».

خبرنگار العربیه: آیا حضور کشور آلمان به عنوان عضوی موثر در مذاکرات در کنار پنج قدرت بزرگ جهانی به دلیل رابطه ویژه ای که با ایران داشتید؟ حقیقت این رابطه ویژه آلمان با ایران در چیست؟
وزیر خارجه آلمان گفت:« آلمان، فرانسه و بریتانیا کشورهای بودند که با هدف منع ایران از رسیدن به بمب اتمی مذاکرات را آغاز کردند واین زمانی بود که واشینگتن هنوز حتی آمادگی مذاکره با ایران را نداشت. آلمان به رغم اختلاف شدیدی ک هبا ایران داشت اما همیشه بر ادامه گفت وگوها و ارتباط با ایران برای رسیدن به راه حلی مسالمت آمیز تلاش کرده بود. هنوز سیاست ما در برابر بحران ها و کشمکش ها یافتن راه حل از راه گفت و گو مذاکره است».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

بازگشت به بالا


output_nrpmHy
Reportage
Iran
Iran
Iran
Iran
output_nrpmHy
Greenmatech
notruf

     job